Pokračování žhavého a nebezpečného dobrodružství...

Nemohli jste se dočkat pokračování? Svíralo vás z myšlenek na Colea a Ali i na originální zombie, proti kterým Ali s partou zabijáků stojí? To je dobře, protože horkou novinkou února je právě Alenka v říši zombií: Za zrcadlem!

Pokračování Alenčiných dobrodružství v říši zombií tentokrát vede za zrcadlo.Upozorňuji, že recenze může obsahovat spoilery ohledně prvního dílu, bez toho by nebylo možné vám knihu představit a zhodnotit ji.

Vyprávění v ich-formě minulého času z úhlu pohledu ústřední postavy je stejně čtivé jako v předchozích dílech. Středně dlouhé kapitoly svými názvy připomínají právě pohádkové dílo Alenka v říši divů. Jako téměř poslední text naleznete Vzkaz od Colea, který zřejmě navnazuje na další pokračování...

Povedenou atmosféru přibarvuje ostrý vtip, který dodává šmrnc celému příběhu. Jestli si z prvního dílu mnoho nepamatujete, nemějte obavu. Autorka šikovně připomíná vše podstatné, co se událo, nijak to zbytečně nerozvádí, tudíž je děj stále plynulý a nic jej neruší.

První díl nebyl ukončený tak, aby z toho čtenářky lezly z kůže, ale i přesto v nás zůstalo napětí a vzrušení. Nutně jsme potřebovaly duševní potravu, kterou nám Gena Showalter přichystala. V zahraničí dokonce už vyšel čtvrtý díl, ve kterém Alenka exceluje! Ale čeští čtenáři jsou trochu pozadu, zaměřme se tedy na pokračování...

Byl to záporný hrdina – nebezpečný kluk. Příšery se bály, že ho najdou pod svou postelí. (Str. 11)

Alenka, která si z jasných důvodů nechává říkat Ali, se už nikdy nevymaní ze spárů boje zla s dobrem, který uzurpuje většinu jejího času. Do příběhu přicházejí nové postavy, které přetočí její svět vzhůru nohama. Jak napovídá anotace, Cole má své tajemství a distancuje se nejen od Ali, ale i svých přátel. Děje se něco špatného. Má to co dočinění s Anime Industrial? Zlodušská společnost se nevzdává a nadále se plete Coleovým zabijákům do cesty. Jenže teď už nejde jen o boj se zombiemi a lidmi v ochranných oblecích. Je tu něco temnějšího, co Ali osobně spoutává a děsí víc než příšery...

Charakter hlavní hrdinky se trochu posouvá a díky tomu, že ona sama je jako lovec zombií vyjímečná a má své schopnosti se z ní také stává tak trochu superhrdinka a v některých chvílích také trýznitelka sama sebe. Na Ali přichází puberta, a tak jsou některé její reakce trochu přehnané a pro čtenáře mohou být méně pochopitelné.

Cole se opravu straní a snaží se zapracovat na tom, co ho sužuje a nedá mu spát. Udělá chybu, dokonce několik, a odčinit je nebude jednoduché, pokud se o to vůbec pokusí. I jeho vidíme v jiném světle, než jak ho nasvítila v prvním díle autorka. Trochu klesá jeho přitažlivost a jiskrnost, do děje vchází totiž nový lovec, divoký a vášnivý – podobně jako Cole...

Samozřejmě se setkáváte i s ostatními více či méně oblíbenými hrdiny, kteří mají v titulu svůj vlastní příběh. Postav je sice dost, ale jelikož je znáte z předchozího dílu a s novými vás autorka seznamuje postupně, vůbec se v ději neztrácíte a snadno se s nimi sblížíte. Charaktery se posouvají a lehce mění, ale to zapřičinily spíš než změny povah především větší nadsázka...

„Podívám se na tebe a chci tě. Máš v sobě sladkost a zranitelnost, které ukazuješ jen velmi málo lidem, a já jsem jedním z těch šťastlivců. Jsem ti za to neskonale vděčný.“ (Str. 348)

Tento díl je na rozdíl od předchozího na někoho může působit jako přehnaný. Odradit vás mohou účelově sepsané situace, které jsou tu spíše proto, aby hrdinové mohli jednat tak, jak po nich vyžaduje autorka a vyznívalo to víceméně přirozeně. Bohužel ten přístup snižuje laťku, kterou Gena Showalter nasadila, a některé části mohou čtenářům připadat umělé. Nemusí to tak cítit každý, ale náročnější čtenář bude zřejmě odrazen. Na pokračování je zkrátka nutné už pohlížet jako na nenáročnou oddechovku s originálním námětem nemrtvých a působivou romancí.

V případě, že čtete knihy hned za sebou, si zřejmě všimnete pár drobných změn. Jelikož jsem nečetla originál, nemohu říct, jestli to má na starosti autorka či je to překladem. Výrazně to ději nevadí, ale detailisti se budou mračit.

Láska a romantika...

Potěším všechny romantické duše, které touží po skutečné romanci, protože v tomto díle se vztahy řeší ještě výrazněji. Na jednu stranu je to rozhodně plusem, protože pokud vás to baví, nebudete se nudit. Na druhé straně se méně bojuje se zombiemi, takže pokud jste se těšili na postapokalyptické rvačky, je jich o něco méně, ale stále jsou krvežíznivé a drsné. Nasilí je přiměřené v rámci žánru a některá zvěrstva, na která v knize narazíte, se týkají především běžných lidí. Autorka poukazuje na to, že lidské stránky nejsou jen dobré, ale také špatné nebo přímo zrůdné... Erotika ve stylu young adult neobsahuje žádné intimní scény, zaměřuje se pouze na líbání a objímání, které je ovšem dostačující. Dodává to knize vláčnost a hřejivost pro všechny čtenářky, které chtějí trochu té fyzické lásky.

V závěru se samozřejmě odehrávají ty zásadní bitvy a odkrývají se některá tajemství, které do knihy autorka zasela. Ta záhadnost je návyková, i když trochu zmatečná, protože čtenářky opravdu tápou po pravdě stejně jako postavy. Nenechá bez vyřešení ani vztahy, takže vás čeká přiměřeně sladký konec, při kterém se budete usmívat.

Zmocni se ho. Sežer ho. Budeš se cítit mnohem líp. (Str. 63)

Komu bych knihu doporučila?

Jako oddechovka dílo slouží svému účelu a prožijete si lákavé a vášnivé dobrodružství s divokým bojem zla proti dobru. Mínusem je, že abyste si mohli příběh vychutnat, je potřeba přečíst si první díl – bez toho to bohužel nepůjde.

Knižní obálka se mi strašně líbí. Je neobvyklá stejně jako obsah knihy. Proč je hrdinka v takových šatech a s kloboukem? O tom se při čtení dozvíte, takže rozhodně odpovídá ději.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele