Poslední mstitel nabízí víc, než tušíte!

Military titul Poslední mstitel je příběhem Kevina Lacze, příslušníka SEAL Team Three, který bojoval s Chrisem Kylem v bitvě o Ramádí. Srovnání s Americkým sniperem se nabízí. I tento výjimečný muž se vám svými vzpomínkami na drsné události vryje pod kůži a zobrazí vám vztahy mezi SEAL emotivněji, než kdy předtím.

Poslední mstitel vzponíná na podobné události a stejného člověka, který stojí za knihou Americký sniper.

Mnozí z mužů, s nimiž jsem sloužil, jsou nyní mrtví. Nevím, zda jim těsně před smrtí před očima proběhl jejich život, ale jsem si jist, že pokud se takto bude odvíjet před očima mně, než zemřu, bude tam Ramádí. (Str. 202)

Kniha obsahuje předmluvu Scotta McEwena, který spolupracoval na titulu Americký sniper s Chrisem Kylem. Právě ten do svého díla zapracoval také vzpomínky na události převyprávěné Kevinem Laczem. Ten také radil při tvorbě filmu Americký sniper, bez něj by prý nebyla filmová verze natolik autentická.

Právě díky tomu se Kevin Lacz rozhodl sepsat své vlastní memoáry. Ačkoli to mnoho vojáků SEAL nedělá, on se odvážně vypořádával se svými vzpomínkami, často velmi silnými, a odkryl další část příběhu z Ramádí, který jste měli možnost prožít také prostřednictvím Chrise Kylea.

 

Spal jsem spokojeným spánkem a byl jsem hrdý na to, že jsem udělal svou práci. Mnozí chlapci po celou armádní dráhu nikoho nezabijí. Já jsem byl v boji dva týdny a už jsem měl zásah. Toužil jsem po dalším. (Str. 87)

Tito dva muži se totiž znali. Kevin Lacz byl zelenáč, když od Chrise získal svou přezdívku Dauber a ta mu už zůstala. Kevin se na rozdíl od Chrise nezaobírá natolik výcvikem a více než na detaily se zaměřuje na své vzpomínky jako celek. Styl psaní v er-formě působí velmi svižně, protože vypravování získalo dynamickou a akční atmosféru už od samého začátku. Tu dokresluje také skvěle popsané prostředí.

V tomto silně autentického vyprávění autor zbytečně nezatěžuje maličkostmi, ani se nesnaží své čtenáře šokovat nemístnou brutalitou nebo surovostí. Líčí vše tak, jak si to pamatuje, ale nerýpe se v událostech, které pro ty, kteří neprošli vojenskou službou nebo nemají v oblibě násilí, mohly být zdrcující. Vzpomínky občas zobrazuje nahodile – třeba v bojové zóně, aby zobrazil něco, co by měli čtenáři vědět.

Čtyřiadvacet kapitol je pod nadpisem vždy ozvláštněno o vhodný citát, nad kterým sice není nutné se zamyslet, ale náročný čtenář to určitě udělá a není to vůbec na škodu. Poznámky pod čarou nejsou časté, ale usnadní vám orientaci v textu, pokud vám něco je nejasné. 

Sám Kevin "Dauber" Lacz přiznává, že od jeho nasazení v Ramádí uběhlo už tolik času, že si přesně nevzpomíná na všechno. Poptával se svých bratrů ze SEAL, snažil se poukázat na aspekty, které si s určitostí vybavoval. Dokonce i rozhovory se snažil sepsat tak, aby odpovídaly realitě, i přestože si je doslovně nepamatuje. S ohledem na jeho snahu je kniha ještě emotivnější.

Je to skutečný náhled do života a mysli člověka, který sice respektuje život, ale i přesto se nemůže dočkat toho, až popadne pušku a bude ji moci použít proti svým nepřátelům. Neočekávejte žádnou lítost. Po 11. září 2001 Kevin o veškeré iluze přišel a ve svém příběhu poukazuje na to, jak nemilosrdný dokáže být. Jak moc ho vojenské nasazení bavilo a z jakého důvodu.

Pro některé čtenáře může být nepříjemné zorientovat se ve velkém množství postav, protože Kevin se rozhodl ztvárnit snad všechny, kteří ho nějakým způsobem ovlivnili nebo se s ním setkali. Představení je rychlé, stručné a vždy obsahuje nějakou zajímavost, ale právě proto, že je nových hrdinů mnoho, se můžete snadno ztratit. Některé zmíní pouze jednou, s dalšími se setkáváte na pozadí dalšího putování Kevinovým životem.

Poslední mstitel má samozřejmě i emoce. Ty vystupují v příběhu především ve chvílích, kdy hovoří o svých bratrech ze SEAL – především Charlie týmu 3. Nebo o své rodině. Jeho práce je jeho koníčkem a je z díla skutečně cítit, že vše, co Kevin dělal, tomu také silně věří.

 

Náš nepřítel si nezaslouží slitování. (Str. 206)

 

Osobně doporučuji přečíst si před Posledním mstitelem titul Americký sniper, jelikož Kevin Lacz velmi emotivně hovoří o svém příteli Chrisovi a dokresluje tak jeho vlastní příběh, který jste měli možnost poznat. Tyto dvě knihy patří k sobě, ať už proto, že spojily příběhy dvou výjimečných mužů, nebo proto, že v nich lze vnímat pevné přátelství, takřka bratrský vztah, který si mezi sebou příslušníci SEAL budují. Mentalita vojáků, které USA vytváří, je pro někoho fascinující a pro jiné děsivá. Jak snadno lze ovlivnit lidi tak, aby s nadšením zabíjeli. Ne každý čtenář proto tuhle stránku příběhu ocení, ale právě díky tomu je kniha neocenitelná. Odkrývá toho mnohem víc, než očekáváte...

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele