Přeloženo s láskou

Nutí vás přítelkyně najít si pořádnou práci? O tom, co všechno se může stát, když odpovíte na podivný inzerát, vás přesvědčí Fabienne Betting ve svém debutovém románu.

Přeloženo s láskou je humoristický román Fabienne Betting.Hlavním hrdinou tohoto humoristického příběhu je muž jménem Thomas Lagrange. Na první pohled je to takový obyčejný člověk. Už několik let žije s přítelkyní Sandrine, se kterou mají vcelku spokojený vztah. Až na takový malý detail. Thomas totiž pracuje ve fastfoodu.

Rozhodně na tom není nic špatného, ale Sandrine má za to, že už by si jako dospělý muž měl najít pořádnou práci a začít budovat kariéru. V tomto směru však Thomas není dvakrát akční. Alespoň do té doby, než v novinách objeví jeden konkrétní inzerát, který se mu stane osudným.

"Pohledávka překladatel pro mesménština do francouzština. Odměna velmi dobrý."

Upřímně musím říct, že sama bych na takový zvláštní inzerát rozhodně nereagovala. Thomase ovšem zaujme. A tady se dostáváme k tomu, čím se tento muž odlišuje od většiny ostatních: Umí mesménsky. Nebo si to alespoň myslí.

Už je to pár let, co studoval na Sorbonně ruské dějiny a literaturu. A v rámci svého oboru se dostal i k mesménštině – má za sebou dvouletý kurz.

Navíc má na tento jazyk i hezkou vzpomínku: učitelku Mali. Tenkrát se do ní bláznivě zamiloval. Z jeho strany to byla láska na první pohled. Dokonce se i pokusil pozvat ji na kávu, ale ona odmítla. Nikdy na ni úplně nezapomněl, Mali pořád žije v jeho fantaziích. Kdyby Sandrine věděla, co vše svým požadavkem ohledně kariéry způsobí a rozdmýchá, možná by na jiné práci a rozvoji profesní budoucnosti vůbec netrvala.

Thomas neváhá a vytočí číslo, které je u inzerátu napsáno. Domluví si schůzku, na které se dozví, že jde o překlad v rozsahu sto sedmdesáti šesti stran z mesménštiny do francouzštiny. Usoudí, že to pro něj nebude problém. A souhlasí s tím, že za tři týdny bude mít vše hotové. Určitě je vám jasné, že Thomas své schopnosti poněkud přecenil. Sám by nikdy nehádal, že jeho překlad způsobí takový poprask a obrátí mu život vzhůru nohama.

Thomas neváhá a vytočí číslo, které je u inzerátu napsáno. Domluví si schůzku, na které se dozví, že jde o překlad v rozsahu sto sedmdesáti šesti stran z mesménštiny do francouzštiny.

 

První třetina vyprávění má velmi pomalý ráz. Chvíli mi trvalo, než jsem se pořádně začetla. Nicméně od druhé třetiny se tempo příběhu zvýšilo a došlo i k lehčím dějovým zvratům – zejména s příchodem vypočítavé Mali. V této dějové lince se určitě máte na co těšit.

Autorčin styl psaní je pohodový a nenáročný, nevyžaduje žádné velké soustředění. Kniha určitě nepatří k těm, u kterých napnutě čekáte, jak to vlastně celé skončí. Naopak je to pro mě ideální čtení před spaním, kdy chci přijít na jiné myšlenky a ponořit se do nějakého jednoduššího příběhu. Pozitivem díla je i řada situací, nad kterými se pobavíte. Já jsem si třeba opravdu užila Thomasovo překládání a následné porovnání s tím, jak to skutečně mělo být.

Mám ráda knihy, ve kterých je hlavní hrdina muž. Dávají mi možnost nahlédnout do mužských myšlenek, pocitů a emocí. To je něco, co mě baví. Zároveň ale musím říct, že tohle lépe dokáží nastínit autoři – muži. Není to však příliš překvapivé, ženy a muži jsou bytosti extrémně odlišné a nikdy se do sebe nedokáží dokonale vcítit, takže i chování Thomase mi místy přišlo na chlapa příliš ufňukané a nereálné.

Na druhou stranu v některých situacích se autorce podařilo vystihnout typické mužské názory a chování, takže ve finále zklamaná nejsem. O Thomasovi mohu s jistotou říct, že patří k mužům, kteří nejprve jednají a až potom myslí. To zaručuje, že se u čtení zasmějete.

Přeloženo s láskou doporučuji zejména ženám, které si chtějí odpočinout od všedních starostí a pobavit se nad tím, co vše může způsobit jeden zvláštní inzerát.

 

Knihu vydává nakladatelství XYZ z rodiny Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele