Přistaňte v knihách

Nová služba pro čtení elektronických knih Bookport přináší u nás ojedinělý způsob, jak legálně, přitom celkem levně získat nabytou e-knihovnu. Vyzkoušeli jsme ji za vás! Jaké jsou první dojmy?

Bookport je nová česká služba pro čtení e-knih za měsíční paušál.Začátkem září bez velké marketingové kampaně spustila provoz nová služba Bookport, kterou lze připodobnit k Netflixu pro české e-knihy. Systém je jednoduchý: platíte měsíční paušál a čtete. Je jedno, jestli přečtete jednu, deset nebo padesát knih měsíčně, zaplatíte stále stejnou částku.

Za Bookportem stojí Grada Publishing, počáteční nabídka tedy sestává především z titulů tohoto nakladatelství – zejména naučné a populárně naučné knihy. U Grady však najdeme také beletrii, například tituly Roberta Bryndzy, Zdeňka Svěráka nebo oblíbené Opráski.


Nabídka nakladatelů se rozrůstá, postupně se připojily Jota, Portál, Epocha, Vyšehrad a Galén. S dalšími Bookport jedná. Momentálně můžete vybírat z téměř čtyř tisíc titulů včetně novinek a bestsellerů. Najdeme mezi nimi třeba i dětské knihy oblíbeného Joa Nesbøho o Doktoru Proktorovi nebo v podstatě kompletní edici Pevnost.

Čtení doma i na cestách

Číst e-knihy můžete přímo ve webovém rozhraní, daleko zajímavější je však varianta aplikace do mobilu či tabletu, která vám umožní vzít si čtivo s sebou na cesty. K jednomu účtu lze přiřadit až tři zařízení, mezi kterými se postup čtení synchronizuje. Do aplikace se knihy stahují, aby byly přístupné offline.

Maximální počet e-knih, které můžete mít virtuálně vypůjčené, je pět. Pro přidání knih do "fronty" doporučuji využít kolekce, abyste nezapomněli, co vás při brouzdání zaujalo.

Úvodní stránka aplikace je v podstatě kopií webového rozhraní se všemi klady i zápory, které to s sebou přináší. Mírně upravená je funkcionalita výpůjček. Navíc jsou tak pouze tlačítka Moje knihovna a Profil. První vás přenese přímo mezi vaše aktuální výpůjčky a stažené knihy, druhé je v podstatě zbytečné – dozvíte se pouze aktuální verzi aplikace. Údaje o svém profilu zjistíte a upravíte na úvodní stránce Procházení.

 

Úvodní stránka aplikace je v podstatě kopií webového rozhraní. 

 

Aplikace se občas příliš dlouho načítá (zejména při pomalejším internetovém připojení) a někdy je nutné ji na tvrdo vypnout. Delší načítání samotných e-knih bez přístupu k internetu není příliš příjemné zejména v místech, kde se na internet prostě nedostanete. 

Cenová politika

Grada, které Bookport patří, má velké portfolio odborné literatury. Ta je drahá a zdaleka ne každý čtenář ji využije. Od toho se odvíjí i cena přeplatného – měsíční poplatek 299 Kč se sníží na 199 Kč, pokud se vzdáte odborných skript. Nejedná se však zdaleka jen o technickou či medicínskou literaturu, v balíčku odborné literatury najdeme i zajímavé tituly z marketingu či financí.

Týmy již od dvou lidí a organizace si mohou sjednat vlastní balíčky služeb.

První dojmy

Bookport stojí na samém počátku. Zajímavý a legální nápad za přístupné peníze nabízí spoustu možností zejména uživatelům tabletů a větších mobilních telefonů. Zatím má své mouchy, ale není důvod obávat se, že je nikdo nebude vychytávat. 

Služba nepotěší čtenáře využívající čtečky e-knih – i když se knihy do mobilních zařízení stahují ve formátech PDF nebo ePub, nejsou přenositelné na jiná zařízení. Nelze je tedy exportovat mimo systém a tudíž nahrát do čtečky.

Bookport také nepotěší fanoušky Františka Kotlety, jehož knihy Spad a Poločas rozpadu na jeho přání v katalogu nenajdeme. Frost nebo Válka zrcadel od stejného nakladatele to snad vynahradí.

Potěší však zejména ty, kteří přečtou dvě a více knih měsíčně na tabletu, protože finanční stránka věci je v tomto případě velmi zajímavá. Potěší také studenty, kteří mají potíže se sháněním odborných skript. Potěší freelancery, kteří využívají cesty k sebevzdělávání.

 

Klady:

 • velký výběr beletristických i odborných titulů s předpokladem stálého nárůstu
 • obsahuje i novinky a bestsellery
 • jednoduché a srozumitelné uživatelské rozhraní
 • možnost číst neomezené množství knih za jednu cenu
 • synchronizace mezi jednotlivými zařízeními
 • třídenní zkušební lhůta

 

Zápory:

 • mobilní aplikace není 100% přizpůsobená mobilům
 • možnost mít zároveň vypůjčeno maximálně 5 knih 
 • v levnějším balíčku se občas přihodí, že narazíte na knihu, kterou nelze půjčit
 • z webového rozhraní se na první pohled nedozvíte, že kniha je součástí dražšího balíčku
 • nemožnost číst na elektronické čtečce
 • vytváření uživatelských kolekcí se bez zjevného důvodu či vysvětlení často nezdaří

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele