Rázová vlna

Řezník z Bruntálu, František Kotleta, nechal své fanoušky v loňském roce pořádně vydusit. Nejdříve jim naservíroval našlápnutý Poločas rozpadu, aby je později na závěřečný díl trilogie nechal čekat. Dočkali jsme se konce světa?

Rázová vlna uzavírá trilogii Spad Františka Kotlety.Poločas rozpadu končil ukázkovým cliffhangerem. Hlavně ale do třídílné série přinesl novou kvalitu, kterou úvodní Spad úplně nenabízel: větší hloubku, lepší práci s postavami, promyšlenější svět i samotný děj. Tedy alespoň na žánr superakční postapo řežby, který si Kotleta pro své zatím poslední knihy osvojil.

Rázová vlna na všech těchto věcech staví. Nerozvíjí je dál, ale to ani nemusí. Svět je vytvořen, zápletka rozehrána a o motivacích postav máme jasno. Zbývá tak jediné: dovést vše do konce a pokud možno se při tom náramně pobavit.

Kotletovi se to daří. Závěrečná část jeho série se přímočarostí a nekomplikovaností opět blíží Spadu, není se ale čemu divit – záchrana světa nepočká. A to, že žijete ve světě po apokalypse, ještě neznamená, že nemůže přijít další.

“Nejdřív proměníme je a potom… potom celý svět.” (Závěr druhého dílu)

Takže jo, svět čeká na proměnu. Plukovník Michálek, Nacumi, Alice a spol. se proto vydávají hlouběji do východní Evropy, aby zkáze z rukou šílené sekty definitivně zabránili. Příběh je opět plný akce. Vulgarit a sexu je tady také požehnaně. Kotleta cíleně píše brak, nijak to netají, a pokud jeho hru přijmete, může pro vás čtení být podobně osvěžující, jako pro baronku Báthoryovou koupel v čerstvé panenské krvi.

S tím souvisí i jedna věc – nesmíte nad čtením příliš přemýšlet. Michálek sestřeluje nepřátele revolverem na dva kilometry, na každý neduh stačí do sebe lupnout pilulku proti ozáření a jedeme dál.

Hrdinové jsou navíc až neskutečně nepřemožitelní. Pamatujete na Ramba, Commando nebo podobné superfilmy? Tady také ani jeden nepřítel není schopný nikoho zasáhnout, zatímco naše parta dobrodruhů je kosí jako vyhladovělá atomovka. Tohle ale není čtení pro hnidopichy.

“Jsem zasranej zkurvenej vyjebanej hrdina z Istanbulu. Je to moje práce, vždycky je to moje práce!”

Co ale zamrzí, je dojem, že Kotleta ne pokaždé sedal ke klávesnici s tím, že by ho to bavilo. V knize je několik scén, které by si jistojistě zasloužily lepší rozepsání, gradaci. Týká se to například jednoho souboje mezi "amazonkami" v lese, ale i samotného závěru. Pokud jsem napsal, že je Rázová vlna v něčem podobná Spadu, tak bohužel i v odfláknutém zakončení. Opět se prostě něco děje a najednou… je konec.

Mám z toho opravdu dojem, jako by bruntálského řezníka občas psaní štvalo a chtěl ho mít co nejdříve za sebou. Na druhou stranu se však závěr trilogie čte rychle, protože se nikde zbytečně nezdržuje. A pokud chcete vědět, jak to celé dopadne, kniha vás na začátku drapne za ruku a pustí až v tiráži. Až v ní si uvědomíte, že ani odklad vydání knize nepomohl. Je v ní stále dost překlepů a dalších chybek, které jsou zbytečné a zamrzí.

Je to vlastně jako s tou Nolanovou trilogií o Batmanovi. První díl to rozjede, druhý je boží a třetí to prostě dorazí do konce, přičemž si z každého bere něco. A takové je i závěrečné hodnocení.

 

Knihu k recenzi věnovalo nakladatelství Epocha.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele