Replika

Novinka z pera Lauren Oliver je plná tajemství okolo vědeckého institutu a dvou dívek, jejichž životy se nenávratně střetly. Kniha o dívce, která je klonem, a o dívce, která má s klony společného více než jen jméno jejího otce. Záhada, která zaujme i toho nejvybíravějšího čtenáře.

Novinka z pera Lauren Oliver je plná tajemství okolo vědeckého institutu a dvou dívek, jejichž životy se nenávratně střetly.Lyra je replika. Vyrůstala v institutu, uzavřená před okolním světem a obklopená stovkami klonů, kteří žijí pod jediným účelem – aby byli zkoumáni. Jenže i když by se mohl Lyřin život zdát poklidný, cosi se zvrtne. Institut je napaden a ve všem chaosu se podaří dvěma klonům uniknout – Lyře a chlapci s číslem 72.

Gemma, dívka, která je věčně nespokojená se svým vzhledem, si prožívá první těžkosti svého života. Šikanu. Její spolužačky ji nutí cítit se mizerně a vše se ještě zhorší, když se vloupají do jejího domu a prohodí cosi jejím oknem. Ale po setkání s tajemným mužem si Gemma už není tak jistá tím, že to byly ony. Její otec něco skrývá. Jeho jméno je spojeno s tajemným institutem na Floridě a Gemmě nezbývá nic jiného, než přijít oné záhadě na kloub.

U Lauren Oliver není překvapením, že její knihy jsou plné neobyčejných věcí a Replika není výjimkou. Kniha je oboustranná a každá dívka má vlastní část příběhu, které si navzájem vyplňují mezery a často dodávají i něco, co bychom jinak z druhého pohledu nezjistili.

Píše svižným tempem, stránky rychle ubývají, ale jedinou nepraktickou věc skrývá právě ona oboustrannost knihy. Je sice možné přečíst nejprve první a poté druhý příběh, ale jak už je na začátku zmíněno právě autorkou, je lepší se v obou pohledech střídat. A bylo neobvykle těžké odtrhnout se od čtení jedné postavy a vracet se k druhé.

Kniha je psána v er-formě, a to k ní jednoznačně patří, stejně jako detailní vykreslení obou hlavních hrdinek. Nelze říct, zda šlo přímo o záměr autorky, ale Lyra a Gemma jsou dokonalé protiklady. Kde je jedna slabá a poslušná, druhá je silná a drzá. Setkáme se i s jejich negativními stránkami. Zatímco Lyřina část je plná zvláštních myšlenkových pochodů a vzpomínek na jednoduchý život v institutu, Gemma je plná sebelítosti a často i zbytečného smutku. Rozdíl tvoří i jejich fyzický vzhled, a právě kvůli tomu je i Gemma často zesměšňována.

Replika je tištěná ze dvou stran.

Mimo hlavních hrdinky nelze opomenout ani vedlejší postavy a jejich vztahy s hrdinkami. Kluk s číslem 72 je stejně jako Lyra jedním z klonů a v mnoha ohledech se jí podobá. Pete, Gemmin kamarád je optimistický a nápomocný kluk se skvělým smyslem pro humor. A aby toho nebylo málo, přidat můžeme i potrhlou nejlepší kamarádku Gemmy, April.

Jediná věc, kterou nedokážu knize odpustit, je její děj. Ze strany Lyry se jedná o napínavý a téměř dystopický příběh, ale Gemmina část mi v knize přijde zbytečná. Děj je kvůli tomu zbytečně protahovaný, často v něm najdeme stejné scény a konec působí nedokončeně. Něco mu chybí.

Knihu bych doporučila především čtenářům sci-fi, kteří ocení nádech romantiky. S různými vědeckými pojmy se tu čtenář setká na každém kroku. Ale úplné zklamání nepřinese nikomu, Replika se řadí mezi zlatý průměr. Nezbývá než čekat na druhý díl, který by mohl přesvědčit o opaku.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele