Rozhovor s iniciátorem vzniku knihy Hakuna Matata Reném Nekudou

Kniha povídek začínajících autorů vyšla na podzim loňského roku. René Nekuda, nejen jako oblíbený učitel tvůrčího psaní, propojil cestování, psaní a efektivní pomoc ve výjimečné knize Hakuna Matata.

Obálka knihy Hakuna Matata odkazuje na Afriku, ve které se příběhy odehrávajíO poslání knihy Hakuna Matata, netradičním křtu a cestování jsem si povídala s iniciátorem vzniku této publikace, Reném Nekudou.

Na úvod něco o tobě, René. Nikdy jsem nepsala nic těžšího než trojcípý portrét, kterým své žáky rád úkoluješ. Teď ti to mohu trochu vrátit a prosím tě, abys vysvětlil tento pojem a popsal se jím.

Trojcípý portrét je jedno ze základních cvičení tvůrčího psaní. Znám ho od Daniely Fischerové a jde o to, že ve třech větách má celkem rychle vzniknout zajímavá postava. Jeho struktura je: 1) teze, 2) antiteze a 3) překvapení. V hodinách s tím potom dál pracujeme. Můj trojcípý portrét v tuto chvíli by mohl třeba být: Učí tvůrčí psaní. Psát začal až v dospělosti. Jeho studenti vydali bestseller.

Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý? Cestovatelem, spisovatelem?

Ani jedno z toho! (smích) Dlouhou dobu jsem vlastně nevěděl, co budu v dospělosti dělat. Díky Novému prostoru jsem se dostal v osmnácti na chvíli do Keni, kde jsem dokumentoval program adopce na dálku. Takhle jsem přičichl jak ke psaní, tak k cestování. A obojí mi zůstalo do teď!

Která země nebo oblast tě oslovuje nejvíc?

Pořád je to Afrika a zejména Keňa, která za všechno dobré v mém životě může. Mimochodem miluju i africkou kávu, na které jsem prakticky závislý.

René Nekuda na křtu, fotka z Facebooku akce.Jak vznikl nápad propojit tvůrčí psaní s podporou vzdělávání dětí v Kibeře?

Když jsem se měl po osmi letech do Keni vrátit, už jsem tam nechtěl jet jenom jako turista. A protože učím tvůrčí psaní, rozhodl jsem se ten návrat spojit se svojí prací. Vytvořil jsem ve slumu Kibera celkem devatenáct rozhovorů v podstatě s náhodnými lidmi a mí studenti potom měli za úkol načerpat z těchto rozhovorů inspiraci a napsat o tom povídku z našeho evropského prostředí. Později se do tohoto projektu zapojily i dvě další školy tvůrčího psaní – jedna z Belgie a jedna ze Španělska – a tak vlastně vznikla mezinárodní sbírka povídek Hakuna Matata.

Kniha upoutává rozmanitostí témat jednotlivých povídek. Co povídky spojuje a kdo jsou autoři textů?

Myslím si, teda doufám, že je to hlavně o dokazování, že jádro lidství je všude stejné. Tím, že evropští autoři našli něco, co souzní s jejich životem, v náhodně vylosovaném rozhovoru, je přece úžasné zjištění. Věřím, že příběhy nás spojují a že jako lidi jsme si v jádru velmi podobní, nehledě na majetek, vzdělání a barvu kůže. A škála autorů je velmi pestrá, ať už věkem, tak i profesemi, životní zkušeností a pohlavím.

Hakuna Matata má nyní výjimečné místo v literatuře i díky svému poslání. Co je posláním této knížky a daří se ho naplňovat?

Na evropské straně jsme podporovali studenty, kteří na sobě chtěli makat v oblasti psaní. Prodejem této knihy sbíráme peníze na dovybavení učebnicové knihovny v Kibeře. Keňané, kteří mi poskytli své životy, to věděli od začátku a vlastně tím ukázali velké gesto, protože se takto rozhodli podpořit své spoluobčany a děti svých sousedů. Díky tomu mají tyto děti větší šanci chodit do školy a mohou na sobě dál pracovat, rozvíjet se. Kruh se uzavře a výnos půjde tam, odkud to celé vzešlo. Momentálně máme vybráno přes osmdesát tisíc korun a budu moc rád, když se nám podaří vybrat do léta 2017 sto třicet tisíc. To je totiž částka, kterou zmíněná knihovna potřebuje. Možná bych měl ještě říct, že do té knihovny chodí zhruba tři tisíce studentů. Ano, tolik životů dokáže naše kniha ovlivnit.

Knihu Hakuna Matata pokřtila Ester Kočičková, foto z Facebooku.Křty nových knih bývají často velmi formální. Křest Hakuny Mataty ovšem rozhodně nudný nebyl, naopak. Přibliž nám, prosím, tuto společenskou událost podzimní sezóny.

No jéje, já jsem se tetelil blahem, když jsem to viděl. Přišlo zhruba pět set lidí a skoro všichni pařili a bavili se až do rána. Chtěl jsem křest, který bude zábava a bude všechny zúčastněné propojovat. A myslím, že se nám to povedlo. Velký díky patří moderátorce Ester Kočičkové, která do toho šla naplno a myslím, že to byla skvělá volba.

Kniha vyšla trochu neočekávaně i v dotisku. Máš představu, kdo jsou čtenáři Hakuny Mataty? O čem svědčí tak velký zájem o celý projekt?

To bohužel nevím. Doufám, že jsou to lidé, kteří věří základní myšlence spojování, rozvoji vzdělávání a efektivní pomoci. Nikdo takový úspěch nečekal a nebudu lhát – dělá mi to velkou radost.

Co tobě osobně vznik knihy přinesl?

Kromě pár šedivých vlasů i zjištění, že svět má smysl. Hakuna Matata byl velký risk a trochu jsem se bál, jak na to bude „většina“ reagovat, ale ohlasy jsou výborné a to je dobře. A taky mi to přineslo touhu dělat další projekty. Na příštím začneme pracovat již od října v dalších ročních kurzech tvůrčího psaní. Zatím můžu prozradit, že budeme recyklovat. (smích)

Jistě jsi toho se vznikem knihy hodně prožil. Napadá tě nějaká vtipná či kuriózní historka, která by mohla být na závěr zmíněna?

Mně přijde vtipný, že nás někteří knihkupci řadí do populárně naučné literatury. Ale jestli je to dobrá závěrečná pointa, tak to fakt nevím. (smích)

Děkuji za rozhovor.

Naďa Landíková

 

Foto: Petr Lukšíček

avatar uživatele
před 1 rokem
Toto je přesně proč na zeedee chodím. Relevantní rozhovory s autory, kteří třeba za pár let budou určovat, kam se česká žurnalistika pohne. Děkuji.
avatar uživatele
před 1 rokem
Skvělý rozhovor :-) Je super, že to tady je, protože je málo takovýhlech portálů, kde by byly i takhle rozhovory :-)
avatar uživatele
před 1 rokem
Prý se už chystá další, ale netuším s kým a na jaké téma. Stay tuned!
avatar uživatele
před 1 rokem
+IvanV Chvilka napětí, ale těšte se! Zabrousíme trochu do jiné oblasti autorské tvorby. Aby nebyla nuda! :)
avatar uživatele
před 1 rokem
+LaTalliere Tak já už to z dnešního Twitteru Zeedee vím a těším se. Jeho hlášky jsou "legendary" !!
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele