Růže a dýka

Pokračování Šeherezádiny strastiplné cesty za zlomením kletby je tady!

Šeherezáda utekla z paláce od manžela Chálida a také od kletby, která sužuje celé město Rej. Šeherezáda utekla z paláce od manžela Chálida a také od kletby, která sužuje celé město Rej. Cestou vymýšlí, jak by mohla kletbu zlomit a zachránit město i milovaného manžela, který pro ni znamená vše na světě. Už není touto dívkou, která se přišla kalífovi mstít, ale naopak ženou, která by za ochranu své drahé polovičky byla ochotná položit život.

Záchrana města a manžela ale není jedinou záležitostí, které musí Šází čelit. Od té doby, co se stala manželkou Chálida, která v paláci zůstala více jak jednu noc, si vytvořila mnoho nepřátel.

Jako kolem každého zdroje moci, se i kolem Chálida shromažďují lidé, kteří kují plány, jak získat moc a celou zemi jen pro sebe, a ti by tak rádi viděli Šází odklizenou z cesty. Je totiž až moc chytrá a odvážná a to nikomu nehraje do karet. Aby tedy mohla započít se záchranou, musí se nejprve postarat o svůj vlastní život, což nebude nijak jednoduché, protože nepřátelé číhají na každém rohu.


A k tomu všemu se musí vypořádat se zdrceným Tárikem, který se nehodlá Šází vzdát bez boje – on ji přeci zná déle než ten netvor Chálid, tak proč by mu měl jen tak ustupovat? Šeherezádu, Chálida, Tárika, Írsu, Džálala a spoustu dalších nových postav čeká mnoho bojů a intrik a my se s nimi vydáme na cestu za záchranou města Rej a jedné velké lásky panovníka a jeho manželky.

Na pokračování Pomsty a rozbřesku jsem se velmi těšila. Příběh na motivy známé pohádky Tisíc a jedna noc byl opravdu kouzelný, a já jsem byla tedy zvědavá, co si pro nás Renée Ahdieh připraví tentokrát.

Již od začátku panovala v příběhu zcela jiná atmosféra, jelikož byla Šází pryč z paláce. Pasáže, které byly věnované vztahu Šází a Chalída, jejich vzájemné poznávání a zamilovávání se, byly nahrazené životem v táboře a v boji o holý život. Hlavní dvojice tak byla velmi dlouho oddělena, což sice ubralo na romantice, ale přidalo to na napětí, které v knize vzniklo.

Pokračování Pomsty a rozbřesku představuje nové postavy, ale vracejí se i některé z prvního dílu.I nyní jsme se setkali se starými známými postavami, na které jsme se těšili, ale přibyly také postavy nové, které přidaly do příběhu trochu více světla, a my jsme díky nim mohli nahlédnout každému z hlavních hrdinů trochu více do charakteru. Více prostoru v tomto díle dostane zbytek rodiny Šází, hlavně pak její sestra Írsa. Z jejího pohledu je také psáno spousta kapitol, takže se můžeme na mnoho věcí dívat ještě z trochu jiného úhlu než dříve.

Autorka píše velmi čtivě, což se potvrdilo i v tomto díle. Popisy exotických krajin byly stejně vydařené jako v prvním díle a kapitoly tak utíkaly jedna za druhou jako voda.

Zatímco v předešlém díle byla jasně vidět inspirace v pohádce – a i příběh měl pohádkový nádech – nyní se Renée vydala zcela jiným směrem. Soustředila se spíše na akci, napětí a boje a ubrala na již zmiňované lásce. To mi upřímně zase tak moc nevadilo, ale co mě mrzelo, byl úbytek postav. Z těch, které jsme znali z prvního dílu, dostalo šanci se tu ukázat jen hrstka, takže například (mně velmi sympatický) Džálal tu měl jen velmi omezený prostor a Despina stejně tak.

Celkově se mi kniha líbila, ačkoliv první díl podle mě vede. Tato série byla velmi milá a příjemná, a pro každého čtenáře, který má rád pohádkové či fantasy příběhy se špetkou akce a napětí, bude velmi dobrou volbou!

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele