Smrtící dobrodružství se Sodem a Karmou!

Smrtonoš – novinka nakladatelství CPress s všeříkajícím názvem, výraznou ilustrací a lákavou anotací by podle všeho měla být kýženým kouskem pro teenagery. Tak pozor, tuhle jízdu si ale můžete užít, i když už je vám puberta cizí. A já vám řeknu proč!

Smrtonoš – novinka nakladatelství CPress s všeříkajícím názvem, výraznou ilustrací a lákavou anotací by podle všeho měla být kýženým kouskem pro teenagery.

Ústřední postavou neotřelého dobrodružství je Clarence Danfort neboli Sod. Nemá ani tucha o tom, že by ho snad čekal osud Smrtonoše. Má v plánu stát se rockovou hvězdou a natřít to celému světu se svou kapelou Ba-Donka Donks. S tím mu pomáhá jeho parta, kterou tvoří Jodie, Vancouver a Barley. Sod nemá smrt zrovna rád a tak když se k ní dostane, začnou perné dny...

Podtitul Když smrťák chodí na střední a hraje rock je pro české čtenáře trochu zavádějící, protože Sodovi je teprve čtrnáct let. V USA už je sice na střední, ale u nás by teprve dokončoval základní školu. Nenechte se tímto detailem odradit, protože i přes nízký věk samotného hrdiny si vás Sod prostě získá. Má charisma, srdce na správném místě a v ruce kosu. Je v kosení začátečník, trápí ho nešikovnost a hlavně odpor a díky tomu se stává neskutečně sympatickým.

„Smrt je pro nás život. V lepších i horších časech.“ (Str. 311)

Ačkoli díky anotaci můžete mít pocit, že se Karma a Sod už přátelí, dívka se objevuje až téměř po čtvrtině příběhu, což ale vůbec nevadí. Už od začátku je vyprávění natolik poutavé, že se bez ní snadno obejdete. Poznáváte Soda, jeho zvyky a život. Je to správný puberťák, který se najednou propadá do světa, o kterém neměl ani tušení. Nic totiž není, jak se zdálo, a on poznává, že je spjatý se smrtí víc, než by si přál. 

Když se mu do cesty připlete Karma, je z ní trochu vyjevený. O Karmě se toho totiž povídá hodně a nic pěkného... třeba, že má ve školní skříňce krabici mrtvých koček. Nebo že v porodnici krade mimina a dělá z jejich kůže dětské deky. No, zkrátka samé strašlivé dezinformace, jak už to bývá, Přitom Karma je docela... milé děvče, pro kterou je smrt koníček a ráda si o ní čte ve svém skrz na skrz černém pokoji. Má k tomu svůj důvod. Tahle Hrobníkova dcera, jak jí přezdívají spolužáci, má ale pro strach uděláno!

Originální zábava s pubescenty začíná prakticky velmi brzy. Autor nenechává své čtenáře zbytečně tápat a čekat na pořádnou akci. Už od začátku je díky Sodově charakteru a poutavému vyprávění děj pěkně dynamický a postupem času ještě víc divočí. Styl psaní v er-formě minulého času je silně čtivý, zábavný a místy provokativní. Povedené popisy se mísí se zajímavostmi o smrti a akčním dějem.

Jenom čtrnáctiletý a už má tolik nepřátel. (Str. 147)

Hlavním tématem je očekávaně smrt – výborně ztvárněná. Působí přesně, jak má. Ačkoliv se jedná o depresivní námět, i přesto je atmosféra příběhu vřelá, humorná a nepřehnaně emotivní. Celá kniha je propracovaná, místy až nechutně fascinující. Zápletka je nápaditá, i když pro někoho i očekávaná. Ale nemyslím si, že byste byli zklamaní. Je to sice stokrát ohrané téma, ale autor se nesnažil nikoho kopírovat a pojal ho hezky po svém. O překvapení a působivé zvraty není nouze.

Přece byste si nemysleli, že příběh o smrti zůstane bez lásky... Ta se v díle objevuje ve stylu young adult. Nezkazí vás, ale pousmějete se a mladší čtenáře zahřeje u srdíčka. Starší neobtěžuje a vhodně obrušuje ostré hrany některých odporností, kterým se u smrti prostě nevyhnete.

Podle toho, že se v knize prakticky vše vysvětlilo a vyřešilo, to vypadá, že se jedná o samostatný díl bez pokračování. Což je plusem pro ty, kteří nemají v oblibě série. V zahraničí titul vyšel pod názvem Son of Death, tedy pod zkratkou Sod, která je v ději vysvětlená a počeštěná. Hodnotím Sodovo dobrodružství víc než dobře, protože splnilo vše, co slibovala anotace. Od knihy jsem měla očekávání, která byla víc než naplněná a s ohledem na žánr autor odvedl skvělou práci.

„Máš dobrý nos na dobrodružsví,“ řekl. „A na smrt.“
„Myslíš – smrtící dobrodružství?“ (Str. 142)

Jedná o kvalitní humorný příběh, který je vhodný nejen pro teenagery, ale klidně i starší čtenáře. Román musíte otevírat s tím, že vás může šokovat, pobavit a dokonce i znechutit.

Nakladatelství CPress převzalo originální ilustraci knihy, takže na přední stránce vidíte přesně to, co si autor přál. Podle ní sice dílo působí, jako by bylo napsáno pro děti, ale nenechte se zmást.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele