Špion za miliardu dolarů

KGB měla Sovětský svaz pod naprostou kontrolou. Její metody byly dokonalé a smrtící. Soupeřící CIA se proto dlouho nedařilo umístit agenta do samého srdce Sojuzu – Moskvy. Pak se jí ale jeden ozval sám. Byl jím Adolf Tolkačev, specialista na radarovou techniku z přísně střeženého leteckého závodu.

Autorem knihy Špion za miliardu dolarů je David Emanuel Hoffman, který má na svém kontě Pulitzerovu cenu.Byl Rus, ale nenáviděl komunisty. Stalinské čistky rozvrátily rodinu jeho ženy. Adolf Tolkačev viděl, jak moc se liší oficiální rétorika sovětských vůdců od šedivé a skličující reality. Proto se rozhodl svým vládcům zasadit citelnou ránu. Dobrovolně kontaktoval Američany, jimž začal předávat citlivé zpravodajské informace. Pro Washington se stal nejcennějším zvědem, jakého CIA vůbec mohla mít. A bez nadsázky jí ušetřil miliardy dolarů.

David Emanuel Hoffman má na svém kontě Pulitzerovu cenu. Dostal ji za svou předchozí knihu o závodě v jaderném zbrojení mezi USA a SSSR. Do období studené války se vrátil i ve svém posledním počinu, který nedávno vyšel česky. Kniha Špion za miliardu dolarů líčí poměrně známý příběh Adolfa Tolkačeva. 

Do čtení vás uvede rychlý prolog, který náramně baví. V něm Hoffman popíše jednu akci americké rozvědky, při níž se to hemží technickými vychytávkami jak z nějaké bondovky. Jenže tohle je skutečnost a žádný román. Autor totiž píše literaturu faktu, takže na nějaké za vlasy přitažené výmysly můžete zapomenout. O to víc některé technické vymoženosti nebo operační postupy rozvědky fascinují.

Po prologu ale tempo rapidně opadne. Vracíme se v čase do období vzniku CIA. Kniha zde připomíná historický exkurz, který není nezajímavý, ale se samotným Tolkačevem nesouvisí. Hoffmanův styl přitom trpí podobným nešvarem, kterého si lze všimnout i u dalších angloamerických autorů literatury faktu. Pokaždé, když na scénu uvede novou historickou postavu, musí o ní podrobně vylíčit, jakou školu studovala, kde pracovala, koho si vzala, proč se dala k CIA, co tam nejprve dělala… a až pak se dostane k tomu, čím je tahle postava důležitá pro samotný příběh. Uvedený postup dost zdržuje a občas se přistihnete při myšlence uvedenou pasáž přeskočit.

Grády kniha nabere znovu kolem 80. stránky. Tam se CIA poprvé skutečně naplno setká s Tolkačevem. Následují popisy jeho setkání s agenty, kde si přijde na své každý milovník špionských historek. Příběh má vše – mrtvé schránky, tajná hesla, ampule s jedem, skryté fotoaparáty, sledování, vzkazy zanechané na nejméně očekávaných místech a samozřejmě to nejdůležitější: samotné materiály, které Tolkačev Američanům vynášel.

Jen tak bokem se dozvíte něco o realitě života v Sovětském svazu na přelomu 70. a 80. let, nahlédnete do problémů Tolkačevovy rodiny a pochopíte motivaci, která ho vedla ke zradě vlastní země. Jak líčení pokračuje, napětí stoupá, KGB zbystřuje a vše směřuje k dramatickému finále.

Je s podivem, že ač nejde o román, Hoffman dokáže budovat napětí. Usnadňuje mu to skutečný Tolkačevův příběh, který je sám o sobě velmi napínavý. Autor při jeho popisování musel projít veliké množství archivních materiálů tajných služeb, díky nimž si udělal představu o práci CIA v Moskvě i dokumentech, které jí její nejcennější sovětský agent přinášel. 

Škoda jen, že konec knihy i Tolkačevova osudu je oproti předcházejícím pasážím popsán o dost méně podrobně. Odehraje se v podstatě na třech stránkách a šlus. K detailnějšímu popisu by zřejmě mohly přispět archivy v Rusku, ty ale Hoffman ve vysvětlivkách nezmiňuje a je otázka, jestli byly vůbec odtajněny.

Pokud vás historie 20. století, potažmo studené války, špionů a zpravodajských agentur zajímá, knihu si určitě nenechte ujít. Mohlo by vás odradit pomalejší tempo a místy až příliš mnoho nadbytečných informací. Byla by ale škoda si příběh Špiona za miliardu dolarů nechat ujít. 

 

Knihu vydal CPress, k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele