Stránky světa | Noční země

Furia Faerfaxová proniká stále hlouběji do prostředí knižní magie v pokračování série Stránky světa. Může se stát, že objeví, co neměla. Může tím zkřížit plány obávaného bibliomantského společenství. Dokáže se postavit jejich tyranii?

Noční země je druhým dílem ze série Stránky světa, jejímž autorem je Kai Meyer.Noční země je druhým dílem ze série Stránky světa, jejímž autorem je Kai Meyer. V mnoha ohledech je tato kniha naprosto unikátní, proto bylo obtížné ji zhodnotit. A to je určitě třeba ocenit. Na druhou stranu se mi její zpracování zdá místy trochu nedoladěné.

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Furia Faerfaxová, která se má stát bibliomantkou. Pokud jste četli první díl Stránky světa (což vám vřele doporučuji, jinak nemá absolutně žádnou cenu pouštět se do Noční země), víte, o koho se jedná: jde o lidi, kteří jsou s knihami spojeni pevným poutem a dokáží sílu knih využít ve svůj prospěch.

I bibliomanti však mají své nepřátele. Mezi ně patří zejména Adamitská akademie, která je pronásleduje. Je tak trochu paradoxem, že Adamitskou akademii založily před mnoha lety nejmocnější bibliomantské rody. Mezi ně patřila i rodina Rosenkreutzů, což jsou předci Faerfaxových. Své síly s Adamitskou akademií změřila Furia společně se svými přáteli už v prvním díle. Tehdy Akademie usilovala o životy Furiiny rodiny. V některých případech úspěšně, v jiných neúspěšně.

Nyní bitva s Adamitskou akademií pokračuje. Tři rody bojují o moc. Jeden z nich se snaží ostatní vypudit a převzít veškerou vládu. Dokáže tomu Furia se svými přáteli zabránit nebo bibliomantský svět navždy zůstane rozpolcený?

Stránky světa a Noční země představují sérii, kterou si oblíbí hlavně milovníci knih. Právě na lásce ke knihám je totiž celý příběh postaven. Bibliomantem může být jedině ten, kdo je miluje. Pokud by tomu tak nebylo, o svou moc by okamžitě přišel.

Moc se mi líbí originální nápad, na které je celý příběh postaven. Jsem nadšená ze světa, který autor vytvořil. Zamilovala jsem se do těch obrovských knihoven, do měst, ve kterých se děj odehrává a která jsou plná knihkupectví. Nebojím se říct, že autor si při psaní díla vytvořil svůj vlastní jazyk. Při čtení se seznámíte s pojmy jako bibliomant, Libropolis, dušekniha, exlibro, refugium či bookboard.

Druhý díl Stránek světa má stejně impozantní obálku, jako ten první.Rozhodně nemohu autorovi upřít jeho obrovskou fantazii, díky které se mu podařilo vytvořit jedinečný svět, jenž v žádném jiném díle nenajdete. Také musím pochválit pestrou škálu charakterů postav. Mezi hlavními hrdiny si určitě najdete někoho, koho si oblíbíte a budete mu fandit. A dech mi vzalo i cestování prostřednictvím skoků mezi knihami: stačí k tomu dva identické výtisky z jednoho nákladu. Přes jeden vstoupíte, přes druhý vystoupíte. Skvělé, že?

Zkrátka plno skvělých nápadů a myšlenek. To samé však nemohu říct o jejich zpracování. Místy se mi vše zdá až příliš komplikované. Skutečně platí, že méně je někdy více. Zatímco ve Stránkách světa většina postav táhla za jeden provaz, nyní v Noční zemi jsou rozdělené do několika skupinek. Každá skupina pak má nějaký svůj vlastní úkol a tím i svůj vlastní příběh. Všechny dějové linie se sice nakonec spojí a může se zdát, že je tak dílo alespoň dějově bohatší a akčnější, ale mně to občas přišlo spíše překombinované.

Jindy jsem se nemohla zbavit dojmu, že mi v příběhu chybí některé souvislosti. Potom samozřejmě vzniká řada dějových nejasností. Také jsem zklamaná zejména z obsahu první třetiny druhého dílu. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že čtenář je bez jakéhokoli vysvětlení prostě vhozen doprostřed příběhu, ačkoli v něm ještě neumí plavat. A pak se topí. Opravdu postrádám návaznost na první díl. Kvůli tomu jsem nejprve nechápala, o co vlastně jde. A trvalo mi, než jsem se ve všem alespoň trochu zorientovala. A poslední výtka: pokud autor do příběhu zapojuje novou postavu (Summerbelle), které v něm hraje poměrně důležitou roli, čekala bych nějaké vysvětlení, kde se tam vlastně vzala.

Závěrem však musím uznat, že se autor rozhodně nebojí zásadních zvratů. Knize nechybí akce a nebudete postrádat ani napětí. To je možná něco, co byste zde úplně nečekali. Vzhledem k brutálním vraždám by Noční země mohla konkurovat thrilleru. Z mého pohledu má řadu pozitiv a originálních myšlenek, kvůli kterým stojí za to si ji přečíst. Bohužel má také negativa, která nemohu přehlédnout. Je jen na vás, abyste si na ni udělali vlastní názor. Otevřený konec naznačuje, že nás čeká další pokračování. Osobně bych si přála, aby jeho zpracování autor lépe promyslel.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele