Temné dobrodružství podle námětu Kráska a zvíře!

Očekávaný retelling Krásky a zvířete je oddechovkou pro nenáročné čtenářky, které touží po kouzelném a temném příběhu... Meagan Spooner v České republice u nakladatelství CooBoo vyšly dva díly série Ptačí zpěv. Možná se brzy dočkáme i dalších, protože spisovatelka rozhodně neusíná na vavřínech a stále pro své čtenáře píše!

Očekávaný retelling Krásky a zvířete je oddechovkou pro nenáročné čtenářky, které touží po kouzelném a temném příběhu

Jen ona nás oba osvobodí. (Str. 168)

Styl psaní v er-formě je prakticky čtivé vyprávění z pohledu hlavní hrdinky. Kapitoly jsou však prozřetelně prokládané krátkými a záhadnými texty z úhlu pohledu Zvířete. Nejenže jsou vytištěné v odlišném fontu písma, ale obsahují také kreativní černobílé ilustrace, které šikovně doplňují příběh a podporují skvěle vytvořenou atmosféru. Kapitoly se vzájemně doplňují a později v nich čtenář pozná také propojení.

Hlavní hrdinka Jeva se u baronky učí, jak být dámou, protože ji otec vychovával spíše jako chlapce a nechal ji lovit v lesích a poddávat se divokosti. Taková volnost jí chybí, ale přesto dělá, co otci na očích vidí, protože ho velmi miluje. Stejné city chová i ke svým dvěma sestrám, z nichž jedna už je zasnoubená a druhá se díky postižení o svou budoucnost obává... Kniha začíná, jako by šlo o klasický příběh lehčího historického stylu, ovšem pak se zajímavá linie začne odvíjet jiným směrem a čtenář se ocitá v nebezpečné pohádce...

Děj se odehrává především v zimním prostředí, které je kouzelně vylíčené. Vnímáte krásu i nebezpečí lesa tak silně, jako byste se s mladou hrdinkou samotní ocitli ve sněhové vánici a bojovali o přežití v nelítostných podmínkách. Neřekla bych, že kniha je dynamická, spíše opravdu oplývá silnou čtivostí, protože některé kapitoly jsou vlastně především o tom, že se hlavní hrdinka pohybuje, hledá a nenachází. I přesto román obsahuje minimum zbytečných textů, protože Meagan Spooner se neobávala některé nepodstatné situace přeskočit nebo shrnout do několika vět.

Zavřela oči, naslouchala duší a z hloubi jeskyně slyšela píseň Zvířete, tep kouzel a čar, který ji naučilo poslouchat. Byl hluboký a sladký, plný bolesti, věku a zastřený časem. Slyšela v něm náznaky dávno zapomenutých věcí, příběhů, slov, snů a především touhy. (Str. 215)

Díky historickým prvkům je námět mnohem uvěřitelnější, než by byl, kdyby se příběh odehrával v dnešní době. Čas, ve kterém se dobrodružství v řádu několika let odehrává, dokresluje kouzelnou atmosféru do detailu. Tématem knihy, jak již víte, je pohádka Kráska a Zvíře. Nečetla jsem originální verzi a filmových ztvárnění je několik, takže je těžké posoudit, jak moc je Na lovu svým obsahem jedinečné. Ovšem mimo hlavního děje vás autorka seznamuje s několika pohádkovými texty, aby vás řádně přivítala v knize, pokud vám přeci jen daná pohádka nic neříká.

Ačkoliv se jedná o román žánru young adult, autorka se v této pohádkové verzi nevyhýbá temnému nebezpečí, surovosti a násilí – to ovšem nepůsobí hrůzně, jelikož je vše opředené silným kouzlem a tajemstvím. Nevyžívá se v dramatických scénách, kde tečou potoky krve, ale jako správná pohádkářka ty drastické části nevynechává. Což je rozhodně dobře, protože by bez nich byl příběh méně uvěřitelný.

 

 

Skrývá Na lovu ponaučení, jak to u povídek bývá? Nemyslím si, že tohle bylo cílem knihy. Jedná se především o titul, který je vhodné si přečíst jako nápaditou odpočinkovku. Ovšem náročný čtenář může být zklamaný, pokud by očekával více důmyslnosti a spletitosti samotného děje. Některé situace jsou očekávané, jiné by zasloužily více promyšlenosti při zpracovaní, ovšem autorka se rozhodla spíše nezahlcovat a možná proto některé klíčové situace popisuje spíše povrchně.

Kniha obsahuje i lásku a romantiku, ovšem ne v takové podobě, na kterou jsou čtenářky běžně zvyklé. Tato linie je jemně vylíčená až pouze naznačená, což vám bude vyhovovat, pokud máte čtení pro něžné dušičky už dost.

Od závěru jsem očekávala trochu víc, ale v rámci odpočinkové young adult je vlastně takový konec víc než vyhovující. Poslední částí je epilog, který tak trochu kazí to pohádkové kouzlo, jenž po celou dobu hrálo v příběhu prim. Ovšem na druhou stranu je dobře, že autorka nezabředla do stereotypů a sepsala závěr trošičku jinak, než je očekávané.

Žádné zvíře nemůže být tak náladové, tak... dětinské. Ve Zvířeti nepochybně vězelo něco lidského, jakkoliv hluboko to bylo pohřbené. (Str. 151)

Komu bych knihu doporučila?
Především čtenářkám, které chtějí temné dobrodružství opředené kouzlem a pohádkovou mocí. Kniha má, co nabídnout, jen záleží na tom, co v ní hledáte.

Knižní obálka je krásná, neobvyklá a podle mého naprosto vyhovující.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele