Tereza Čiháková: Od dětství miluju Stephena Kinga!

Česká autorka knih Co muži dali a vzali a Mrcha má ráda napínavou četbu. Jaké knihy však čte v poslední době nejčastěji? O čem bude její příští kniha?

Tereza Čiháková čerpá z osobních zkušeností, ale autobiografii napsat nehodlá.Pracujete ve zdravotnictví. Je psaní váš relax? Bylo psaní knih vaším dětským snem?

V současné době jsem v domácnosti, rozhodla jsem se věnovat více rodině.

Psaní je pro mě víc než relax. Nesmírně mne baví, i když na něj teď není tolik času, kolik bych si přála.

Matně vzpomnám, že jako malá jsem chtěla být herečka. Samotná touha přenést příběh na papír přišla v 16 letech po přečtení mé nejoblíbenější knihy IT (česky To, pozn. redakce) od Stephena Kinga. Jeho fantazie nemá hranic.

 

V románu Co muži dali a vzali se objevuje téma násilí, podvodů a boje o přežití. Čerpáte z vlastních zkušeností? Zažila jste násilí vůči vám?

Autor do jisté míry čerpá z vlastních zkušeností. Je to, myslím, přirozené, ale žádná z mých knih není a nebude autobiografií.

 

Vaši druhou knihu, Mrchu, jste začala psát brzy po křtu té první. Mrcha vyšla v loňském roce, pracujete tedy na další knize? O čem bude?

Rozhodně! Pracuji na nové knize s názvem STŘÍLEJ!!! Je to příběh nájemného vraha, více zatím nechci prozrazovat.

Přála bych si jednou napsat knihu, která bude mít silný příběh a která bude ve čtenářích od začátku do konce vyvolávat nespočet emocí, které jejím zavřením neodejdou.

 

Mrcha je inspirovaná skutečnou událostí, skutečnou ženou. Prozradíte, o koho se jedná?

Ano, je pravda, že jsem se motivovala příběhem, který se opravdu stal. Samozřejmě děj byl trochu upraven dle mé fantazie. A o koho se jedná, to si ponechám pro sebe (smích). 

 

Podobných mrch existuje v české společnosti velmi mnoho. Co je podle vás příčinou? Domníváte se, že jsou české mrchy v něčem jiné, než ty v zahraničí?

Těžko říci. Ve svém životě, co si dobře pamatuji, jsem se setkala jen s jednou takovouto ženou. Všeobecně nerada soudím. Vždy říkám, že pokud my nejsme ve stejné situaci, nemůžeme vedět, jak bychom se zachovali.

Myslím si, že základ je povaha a zbytek udělá splečnost. „Moje mrcha“ se přizpůsobila nemilosrdné a zkorumpované společnosti, v níž se pohybovala.

 

Tereza Čiháková miluje jídlo, avšak stále si dává hubnoucí předsevzetí.Využíváte nebo zneužíváte někdy svých ženských půvabů?

Obávám se, že s nim moc pracovat neumím (smích). Asi jako každá žena na sobě vidím spousty různých vad a kazů. Jsem věčný bojovník s váhou. S mužem milujeme jídlo, takže si těžko něco odpírám, diety už jsem dávno vzdala (smích). Přesto si hubnoucí předsevzetí stále dávám. 

 

Posloucháte Rammstein, máte několik tetování po těle. Jste nebo byla jste divoká? Jaká jste byla v sedmnácti?

Rozhodě! V genech mi koluje chorvatská krev, takže kus ve mně je určitě divočejší.

V sedmnácti ? To si myslím, že jsem byla tlustší a s pupínky, sedící doma u Kinga (smích).

 

Zeedee se také zaměřuje na děti a vy máte malého syna. Čtete mu knihy? Jaké?

Mám úžasného synka, letos mu bylo 5 let a knihy miluje. Kdybyste mu dali vybrat mezi knihou a hračkou, vezme si knihu.

Čtu mu hodně bajky o zvířátkách i klasické pohádky.

 

Co ráda čtete vy? Ovlivnila vás nějaká kniha?

Od dětství miluji knihy Stephena Kinga. Myslím, že při čtení každé z nich jsem si přála mít alespoň čtvrtinu jeho fantazie.

 

Existuje nějaká kniha, již jste četla, u které byste si řekla: „Sakra, kéž bych ji napsala já?“

Zelená míle, víc asi říkat nemusím.

 

Máte právě teď něco rozečteno?

Přiznám se, že teď moji četbu z velké části tvoří dětské knihy (smích).

 

Preferujete čtení z papírových knih, nebo vám nevadí e-knihy? A co audioknihy?

Já na toto moc nejsem. Chci cítit vůni knihy, otáčet stránky. Nečtu e-knihy, i když i mé knihy jsou elektronické podobě dostupné.

 

Děkujeme za rozhovor

Zeedee

 


Chcete vyhrát knihu Terezy Čihákové Mrcha? Navíc s podpisem a osobním věnováním?

Zúčastněte se soutěže!

 

avatar uživatele
před 1 rokem
Fajn, o kom to je, tak to neřekne. Máte nějaký typ?
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele