Univerzita výjimečných: Odveta

Dalo by se říct, že Hunger Games verze 2.0 došly ke svému závěru. Stačí udělat poslední krok a vražedné Testování bude u konce. Ale bude mít Cia dost odvahy tento krok udělat? 

Univerzotu výjimečných uzavírá třetí díl s názvem Odveta.Občanská válka se blíží. Povstalci požadují zrušení Testování, ale někteří z Tosu se ho nechtějí vzdát, ba naopak, chtějí ho ještě rozšířit a ztížit. A právě mezi těmito stranami se nachází Cia Valeová, která má všechno rozhodnout. Stojí před posledním testem, který rozhodne o všem, dokonce i o jejím životě. Zvládne Cia projít svoji poslední zkouškou a zvládne ji vůbec přežít?  

 

Vtom budovou otřáslo ohlušující zadunění. Podklouzla mi noha, když mi došlo, že to nebyl zvuk hromu, ale exploze. Ihned jsem se rozběhla nahoru, nedbala jsem na bolest, jež mi projela nohou. 

Zaslechla jsem křik. Všude bouchaly dveře, jak studenti, kteří byli tou dobou ve svých pokojích, vylézali na chodbu, aby se podívali, co se stalo.

Již od první strany knihy se autorka ve čtenářích snaží vyvolat napětí a celkem se jí to i daří. I když je škoda, že na začátku trochu nezrekapitulovala děj předchozí knihy, protože při delší pauze mezi díly vám může dát trochu práce vzpomenout si, co se to vlastně ve dvojce dělo. 

Autorka se hned pouští do nového problému, který musí hlavní hrdinka vyřešit a tentokrát má před sebou opravdu nelehký úkol. Bohužel už zde začíná realističnost příběhu značně pokulhávat. 

Cia dostane zásadní úkol od vysoce postavené osoby, což převádí veškerou zodpovědnost na hlavní hrdinku. Právě tahle událost určitě přivede nejednoho čtenáře k myšlence, že by si ta osoba určitě našla někoho kompetentnějšího ke splnění úkolu. Ale v rámci příběhu musel jít tento úkol právě přes Ciu, která byla v závěrečném díle velmi nerozhodná, a místo toho, aby už věděla, co a jak, vzhledem k tomu, že už během Testování něco zažila, byla spíše čím dál ufňukanější. 

Pokud tohle zvládnete překousnout, zjistíte, že závěrečný díl přeci jenom není tak úplně špatný. Je plný akce a téměř neustále se něco děje. Od nejrůznějších přestřelek až po pátrání po pravdě. Také velkou část z vás určitě potěší zjištění, že se v příběhu tentokrát nedočkáme žádného milostného trojúhelníku.

Čeho se ale také nedočkáme, jsou nové postavy. Autorka celý příběh zvládne převážně s postavami, se kterými ho rozehrála. To samé platí i o některých informacích. Já osobně bych přivítala například více podrobností o povstalcích. Ale to jsou už jenom detaily. 

Když do knihy půjdete s přiměřeným očekáváním, věřím, že vás zaujme. Závěr sice byl lehce odfláknutý, ale za to vám zamotá hlavu a díky lehce otevřenému konci můžete i dumat nad tím, jak to všechno mohlo pokračovat dál. 

 

Pokud se vám líbily Hunger Games, věřím, že ani Univerzitou výjimečných nepohrdnete. Je psaná na stejném principu a rozhodně má co nabídnout. 

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

TIP! Přečtěte si rozhovor s autorkou série, Joelle Charbonneau.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele