Útěk

Jak by se vám líbilo, kdyby k vám do auta nasedla cizí osoba a začala se vám přehrabovat ve věcech jako je přihrádka či autosedačka malé dcerky? Kdyby vám podala kousek jejího oblečení a odcházela se slovy, že byste si měla dávat pozor na dceřiny věci? A na dceru?

Nová kniha C.L. Taylor se jmenuje Útěk. Proč musí Jo i s dcerou zmizet?Na setkání s Paulou Jo nezapomene. Nemůže. Paula se objeví se ještě párkrát a řekne Jo, ať jí její manžel Max vrátí, co je její…

Autorka potom nechává své čtenáře velkou část knihy přemýšlet o tom, co by to vlastně mohlo být. Nedělejte však ukvapené závěry, mohlo by se vám to vymstít.

Proč se proti Jo všichni spikli? Co po ní chce sociálka, vlastní manžel nebo Paula, která ji pronásleduje na každém kroku? Nemá na výběr. Sbalí dceru a prchá.

C.L. Taylor si s dějem a postavami lehce hraje, každá z nich má vlastní temperament, každá je jiná. Děj nás zavádí do různých prostředí a hned několika států. Díky tomu vám kniha nedovolí, abyste ji odložili. Už od samého začátku se v ní stále něco děje, není stránka, která by nudila. Útěk je kniha čtivá a v mnohém zajímavá.

Zápletku, kterou autorka vykreslila, nepovažuji za zbytečnou. Podobné události se dějí skoro pořád, zmizení dítěte není výjimkou ani v České republice, proto je podle mě důležité na to upozornit.

Zajímavé byly také Pauliny a Maxovy „myšlenky“. Nevím, jak jinak je nazvat. Nejdříve jsem si myslela, že si postavy posílají vzkazy. Jedná se o útržky, které čtenáře informují o tom, jak Max hledá svou manželku, jak postupují, jak Paula vlastně „vzkazuje“ Jo různé zprávy.

Po všech kladných věcech se najde jedna, která mě trochu zklamala. Týká se pohledů postav. Příběh Jo je psán v 1. osobě, ostatní jsou ve 3. osobě. Chvílemi není úplně jasné, kdo svůj příběh zrovna vypráví.

C.L. Taylor v podstatě nevytahuje nic, co by už někdy nebylo napsáno. C.L. Taylor v podstatě nevytahuje nic, co by už někdy nebylo napsáno. Její vyprávění, kladení vodítek a falešných stop je však natolik důmyslné, že na její hru zkrátka přistoupíte. Přestanete se snažit ji přechytračit a prostě si jen užíváte napínavou podívanou. Konec je vskutku strhující, samozřejmě se značně dramatickými kulisami, plíživě vygradovaným napětím a pomalu odhalovanými dílky skládačky. V Útěku toho možná nenastává tolik, co by věrnému čtenáři psychologického thrilleru vytřelo zrak, přesto má několik vykreslených situací překvapivý účinek.

Útěk si ale užijí čtenáři tíhnoucí spíše k psychologickým románům než thrillerům, kniha se pohybuje někde na pomezí těchto žánrů. Manipulativní postavy, lži a záhady – toho všeho je Útěk plný a zavděčí se téměř každému čtenáři, který ve čtení hledá hlavně odpočinek a vzrušení spíš než vytříbený jazyk či filosofická moudra. Od této knihy zkrátka dostanete vše, co od ní čekáte, a ještě něco navíc.

 

Knihu k recenzi věnovalo nakladatelství Domino.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele