Věž úsvitu

Pokud jste se v sérii dostali už tak daleko, předposlední díl Skleněného trůnu si zkrátka nemůžete nechat ujít. Dobrodružství, které před Chaolem Westfallem leží, zatímco Aelin vede svou vlastní válku, je totiž příliš lákavé!

Dobrodružství, které před Chaolem Westfallem leží, zatímco Aelin vede svou vlastní válku, je totiž příliš lákavé!Všichni si živě vybaví příliš napínavý konec pátého dílu, který čtenářům vyrazil dech a způsobil, že okamžitě zatoužili po dalším. Bohužel, zde své fanoušky autorka zklame. Věž úsvitu totiž na pátý díl nenavazuje. Vypráví o tom, co proběhlo ve stejné době na Jižním kontinentu země, kam odcestoval Chaol – králův pobočník, aby se zotavil ze svých zranění.

 

Chaol přichází na Jižní kontinent se dvěma cíli: získat důvěru khagana, který by jim mohl pomoci ve válce, a především se snaží o to, aby začal znovu chodit. S obojím mu více než ochotně pomáhá Nesryn, kapitánka královské stráže, se kterou si více než dobře rozumí. Ale i když se oba snaží o opak, jejich cesty se brzy rozdělí. Na oba čeká složitá cesta plná nástrah a nebezpečí a nezbývá jim, než se do ní pustit po hlavě. Protože zlo číhá i v Atice a umí se moc dobře skrývat.

Před čtením šestého dílu doporučuji přečíst si nejen celou sérii, ale především novely, které jsou k ní připojeny. Vyskytují se zde stejné postavy a ze začátku byste se v nich nemuseli úplně orientovat.

Zároveň musím zmínit, že čtení Věže úsvitu je pro celou sérii Skleněného trůnu důležité. Je jedno, jestli se vám hlavní hrdina už z dřívější doby nezamlouvá nebo vás děj příliš nezaujal. Do budoucna se zde nachází hodně podstatných informací, které budou pro sedmý díl nezbytné. Pokud byste tento díl přeskočili, připravte se, že budete mít velké mezery.

Chaol je prototypem prince na bílém koni. Čestný, odvážný a jeho vytrvalost nezná hranic. Ale má i své špatné stránky. Jak by řekla jedna z postav z knihy, králův pobočník je tvrdohlavý jako mezek. Což je jedna z příčin několika komických situací, na které během čtení narazíte. A i když není v ničem podobný Aelin, změna pohledu knize svědčí. Máte možnost vidět určité věci z úplně jiného úhlu.

Nesryn se zpočátku v knize příliš nevyskytuje, ale později si najde své místo. Je Chaolovi hodně podobná, což je jeden z důvodů, proč si jsou ti dva tak blízcí. A zároveň, proč se ti dva tak často hádají.

 

Kniha je psána v er formě, z pohledů obou hlavních hrdinů, což k ní skvěle sedí a dobře se čte. Pohledy obou hrdinů se v určitém bodu navíc rozdělí, proto se nemusíte bát stereotypního prostředí nebo opakovaných situací.

I když se to nezdá, autorka čtenáře provede většinou Jižního kontinentu, a přitom se jí podaří nijak nepřehltit čtenáře informacemi. Používá pouze minimum detailů, ale pokud chce danou scénu obohatit, nedělá jí problém se o něm trochu rozepsat. A je jedno, jestli se zrovna nacházíte v královském paláci nebo poušti.

To, že Sarah J. Maas se v psaní vyzná, je prakticky jasná věc. Umí čtenáře napínat jako strunu, desítky stran si s ním pohrávat, a nakonec mu vymést zrak. Načasování jednotlivých scén je geniální a její představivost nezná hranic. Bohužel, jednu věc jí musím vytknout. A tou je předvídatelnost konce knihy. Bohužel, s tím si autorka příliš nepohrála, takže na něj čtenář může lehce přijít sám a tím si trochu zkazit své překvapení.

I když u mě Věž úsvitu není nejlepší knihou série, rozhodně jsem z knihy měla dobrý pocit a její čtení si užila po všech směrech. Téměř sedm set stran plných tajemství, akce a kapky romantiky se pro mě stalo tím nejlepším společníkem na strávení večera. Doporučuji.

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele