Vražda s geniem loci

Pokračování příběhů komisaře Ricciardiho v knize Maurizia de Giovanniho vás zavedou do Itálie roku 1931. Jaro je skvělou roční dobou pro vraždu.

Maurizio de Giovanni zavádí čtenáře do mafiánské Itálie v knize Prokletí.Policista vyšetřující vraždy ve svém zaměstnání zahlédne mrtvých těl víc než dost. Komisař Ricciardi, hrdina italské série, má život ještě o něco těžší. Jako by nestačily oběti případů, které vyšetřuje, mrtvé vidí všude, kam vkročí.

Disponuje totiž schopností vidět nebožtíky na místě jejich skonu, znetvořené příčinou své smrti a dokola brblající pár šílených vět týkajících se jejich konce. Nutí ho být svědkem svých nešťastných monologů a s vyšetřováním tak bohužel příliš nepomáhají. Náš nevšední hrdina s šestým smyslem se ale s neobvyklými kulisami (téměř) naučil žít a ještě přitom vnímat poezii života.

Neapol se probírá do jara roku 1931; obyvatelé chudých čtvrtí prožívají svá soukromá dramata a snaží se všelijak obelstít nepřízeň osudu. Jednoho dne je brutálně zavražděna stará kartářka, která kromě předpovědi budoucnosti nabízela i půjčky s úrokem. Vzhledem k jejím činnostem se adeptů na podezřelého nabízí víc než dost. Ale nejdřív je třeba blíže poznat příběhy a touhy obyvatel tohoto jedinečného města.

Prokletí nejde zamáznout nálepkou italská detektivka, ba ani duchařská. Ač originál vyšel v roce 2008, ze všeho nejvíc mi připomněl romány devatenáctého století a první poloviny dvacátého, konkrétně pak styl Emila Zoly a E. M. Remarqua. Kdybych neměla informace o vydání, nijak bych o stáří knihy nepochybovala. Ať žije retro!

Takže nečekejte zběsilý thriller současné doby, ale poctivě realistické postavy starých časů s nádechem ponuré romantiky. Ačkoliv, autor dějovou linku nijak neodbyl a nejokatěji naznačená očekávání se ukážou jako lichá. Když se od sledování „povídek neapolských“ přesuneme k dořešení případu, jeho vyřešení nezklame – uhodnout se nedalo a zabalené bylo umně.

Tento teskný, nikoliv však depresivní román podle mě nabízí víc čtenářského potěšení než leckteré současné pestrobarevné detektivní thrillery snažící se přebít konkurenci většími extrémy a šílenějším spádem. I Prokletí obsahuje násilí a drsné detaily, avšak naprosto uvěřitelné a zapadající do neveselé reality svého prostředí.

Prokletí je druhým dílem série s komisařem, kterému jeho neobvyklé vnímání znemožňuje normální partnerské nebo mezilidské vztahy vůbec. Přestože jsem první díl nečetla, nijak mi to nevadilo, román je více než schopný obstát sám o sobě. Tomuto (pochmurně) milému překvapení dávám 80 %.  

 

Knihu k recenzi věnovalo nakladatelství Epocha.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele