Vyznamenání pro Foglara a Vondrušku

Dvojice českých literátů obdržela medaili Za zásluhy. Na tradičním večeru ve Vladislavském sále jim ho u příležitosti oslav 99. výročí vzniku republiky udělil Miloš Zeman.

Vlastimil Vondruška získal Medaili Za zásluhy.Mezi osobnostmi, které získaly medaili Za zásluhy, najdeme vedle umělců, sportovců a vědců také dva literáty – Vlastimila Vondrušku a Jaroslava Foglara.

Druhý jmenovaný získal ocenění in memoriam, zemřel totiž v lednu 1999. Jeho medaili převzal předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Vojtěch Hanuš. Spisovatel a ikona českého skautingu se dočkal uznání za zásluhy o stát v oblasti umění.

Mezi nejznámější díla Jaroslava Foglara patří Rychlé šípy nebo Hoši od Bobří řeky, ve kterých chlapecké party prožívají dobrodružství, v nichž vyniknou vlastnosti a schopnosti, které buduje skauting – tedy mravní, intelektuální a tělesné, ochrana slabších, přírody apod.

Vlastimil Vondruška jakožto historik, publicista a spisovatel získal ocenění za zásluhy o stát v oblasti kultury. Píše především historické detektivky a jeho knihy patří mezi nejpůjčovanější tituly v českých knihovnách. Dřívější ředitel historické části Národního muzea publikoval vedle mnoha odborných knih také několik příběhů pro mládež, ale především široký záběr detektivek odehrávajících se v českých zemích od raného středověku až do 18. století.

Mezi jeho nejznámější díla patří např. cyklus Letopisy královské komory, Vražda v ambitu, Apage Satanas, Přemyslovská či Husitská epopej.

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele