Wonder Woman: Válkonoška

Kdo by neznal Wonder Woman – princeznu Dianu z bájného ostrova amazonek, skrytého před zrakem obyčejných smrtelníků. Vysoká, silná a krásná bojovnice, se smyslem pro spravedlnost, bojující za mír a proti bezpráví. Do širšího povědomí nečtenářů komiksů se dostala díky filmu Wonder Woman, ztvárněná herečkou Gal Gadot. A díky rostoucí popularitě je na světě další počin – YA kniha Válkonoška, ze série Ikony DC, která umožní čtenářům poznat Dianu předtím, než se z ní stala Wonder Woman.

Leigh Bardugo popsala příběh Diany před tím, než se z ní stala Wonder Woman.Diana má jedinečnou příležitost ukázat, že patří mezi amazonky. Na oblíbené hry Nemeseia, které prověří nejenom sílu a zručnost, tajně trénovala týdny. Konečně má možnost dokázat, že není jen dcerou své matky, královny Hippolity, ale skutečnou amazonkou. Jak to ale bývá, osud je často rád vrtkavý a ve chvíli, kdy Diana zaslechne volání o pomoc, musí se rychle rozhodnout, co dál. Pokračovat dál po trase, kterou si vytyčila, aby vyhrála závod, nebo sejít z cesty a následovat hlas, který křičí z moře o pomoc?

Alia, dívka, kterou Diana zachránila, pochází z lidského světa. Už jen samotná její přítomnost je na ostrově něčím zvláštním – ostrov je chráněn před smrtelníky. Čím delší dobu však Alia na bájném ostrově setrvává, tím více se dějí podivné věci, které uvrhly amazonky do nebezpečí. Smrtelná dívka není jen obyčejná holka a Diana se musí opět rozhodnout, co udělat – zachránit Aliu pod hrozbou vyhnanství, nebo se stáhnout a čekat, než se problém vyřeší sám.

 

YA literatura neustále přináší něco nového. Z přehlcení dystopickým žánrem se vlna přehoupla na scifi a na pultech knihkupectví se objevily zajímavé kousky, jmenovitě například Illuminae, Diabolik nebo Lov stínu. Autoři však nezahálí a neustále hledají další směr, který by přinesl něco nového. Knižní série Ikony DC na to šla chytře – proč nevzít něco, co již funguje a nezrecyklovat to do jiné podoby, která může již existující svět obohatit o další příběhy z jiné perspektivy? Ikony DC přinášejí čtyři knihy o superhrdinech a dle hesla – hrdinou se člověk nerodí, hrdinou se člověk stává – se příběhy se odehrávají v době, kdy hrdinové jsou náctiletí teenageři a jejich cesta teprve začíná.

První kniha je věnována Wonder Woman, další knihy následují v pořadí: Batman, Catwoman a Superman. Každý z jednotlivých dílů je psán jiným autorem a příběh Diany zpracovala Leigh Bardugo, známější pro své série Griša a Šest vran.

 

První kniha je věnována Wonder Woman, další knihy následují v pořadí: Batman, Catwoman a Superman.

Válkonoška je na sociálních sítích dost rozporuplně přijatou knihou. Čtenáři se rozdělili na dva tábory – tábor A, který označil knihu jako velké zklamání, a tábor B, kterému se kniha líbila. Od kritiky toho, jak moc teen kniha byla, až po spekulace, že za autorku píše někdo jiný, protože její styl psaní je odlišný s každou knihou. Úsudek si již každý musí udělat sám.

Co se knihy samotné týče – je zajímavé sledovat změnu úhlu pohledu na samotnou Dianu. Ve chvíli, kdy Diana začíná příběh, se hodnotí kriticky a nejistě, prostě tak, jak se vidí. Ve chvíli, kdy se s princeznou amazonek setká Alia, lidská dívka, pro kterou je Diana ztělesněním modelky a bohyně, je Diana vykreslena očima lidských smrtelníků – krásná, silná a celkově jako čisté zjevení.

Styl knihy mi místy dost připomínal knihy Ricka Riordana, zejména skvělou sérii o Percy Jacksonovi, což byl rozhodně příjemný bonus, který knize přidal na kladném hodnocení. Stejně jako Riordan i Bardugo četně pracovala s mytologií, v tomto případě řeckou. Chvíle, kdy podobnost autorského stylu končí, je závěr knihy. U Válkonošky působí jako spíchnutý horkou jehlou – ať už je to tím, že nebylo třeba navázat na pokračování, nebo tím, že se blížila uzávěrka odevzdání, kdo ví. Malou útěchou je přiložený plakátek s vyobrazením puberťácké Diany v moderním světě.

Pro čtenáře, kteří si knihu chtějí užít, mám doporučení. Berte Válkonošku jako oddychové čtení. Ve chvíli, kdy příběh pojednává o náctileté, byť budoucí hrdince, vězte, že teen prvků tu bude spousty. Logicky. Kde zas logiku nehledejte, je návaznost, či spojení s Wonder Woman, kterou znáte a časové roviny. Nesnažte se pochopit, proč ve filmu je WW překvapená, kdy spatří muže, když podle této knihy by to nebylo poprvé. Prostě vypněte a užijte si příběh a to nejlepší, co můžete udělat, je brát knihu, komiks a film jako odlišná média.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele