Zemřela Ursula K. Le Guin

Kdo se nikdy neponořil do Zeměmoří, jako by nebyl. Na poslední plavbu se vydala autorka tohoto slavného fantastického světa, zemřela v pondělí ve věku 88 let.

Zemřela Ursula K. Le Guin, americká autorka fantasy.Ursula K. Le Guin byla známou americkou autorkou fantasy a sci-fi knih, ale také povídek, příběhů pro děti, básnířka a esejistka. Publikovala od 60. let minulého století. Její texty se pohybují na pomezí fantastických světů, futuristických vizí, reflektují stav životního prostředí a nevyhýbají se ani tématům jako náboženství, sexualita, gender či etnografie.

V roce 2016 ji New York Times popsaly jako největší americkou žijící osobnost science fiction, v roce 2014 získala ocenění National Book Award za výrazný přínos americké literatuře a za svůj život posbírala ceny Nebula, Hugo, Locus a další.

Mezi její neznámější díla u nás patří cyklus ze Zeměmoří, ve světě však kraluje její román Levá ruka tmy. Je autorkou více než 30 knih, 7 sbírek poezie, 13 knih pro děti a editovala také několik antologií.

Neil Gaiman vzpomíná na Ursulu Le Guin na svém Twitteru.Její dílo ovlivnilo další slavné autory, např. Salmana Rushdieho, Davida Mitchella, Iaina Bankse či Neila Gaimana. Právě poslednímu ze jmenovaných se dostalo té cti předat Usule Le Guin v roce 2014 National Book Award.

Neil Gaiman včera na svém twitterovém účtu zveřejnil vzpomínku na tuto slavnou autorku:

Její slova tu budou vždy s námi. Některá jsou zapsaná v mé duši. Bude mi chybět tato úžasná zábavná uštěpačná osoba a bude mi chybět i jako nejchytřejší spisovatelka, která vidí pod povrch věcí. 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele