Ztráta paměti v době internetu

Představte si, že se probudíte v nemocnici a netušíte, jak jste se tam dostali. Prý nehoda. Na jiném kontinentu. Vy ovšem nevíte o tom, že jste vůbec někde byli...

Představte si, že se probudíte v nemocnici a netušíte, jak jste se tam dostali. Prý nehoda. Na jiném kontinentu. Vy ovšem nevíte o tom, že jste vůbec někde byli.Přesně to se stalo osmnáctileté Jill, do té doby vynikající studentce, která si teď ale nemůže vzpomenout ani na některá běžná slova. Rodiče jí tvrdí, že se zúčastnila studijního pobytu v Itálii a teď nutně potřebuje právníka. Něco je hodně špatně.

Přestože obálku knihy Se záští zdobí malebná italská scenérie, většina knihy se odehrává v americké nemocnici, kde se Jill zotavuje ze svých zranění. Nejen že si nepamatuje posledních šest týdnů, ale dělá jí problémy nalézt vhodná slova.

A kde lze najít o našem životě detailů přehršel?

Jakmile se Jill dostane k internetu, zaplaví ji lavina komentářů na sociálních sítích, od jejích spolužáků i úplně cizích lidí či anonymů. Paměť se jí stále nevrací a z nenávistných útoků na svou osobu má dojem, že snad musí být řeč o někom jiném.

Do toho se rozjede vyšetřovací proces, kde je všechno, co kdy údajně řekla nebo udělala, použito proti ní; Jill se však stále nemá jak bránit.

Součástí svižného románu (250 stran) jsou výňatky z výslechů, odborných posudků, ale i příspěvky z internetových blogů. Situace, kdy je vina či nevina člověka posuzována podle výroků jiných, dost děsí.

Chtěli byste být souzeni na základě hodnocení např. vašimi spolužáky? Nejzajímavější částí se tak stává zkreslené vidění událostí druhými, kteří jsou ovlivnění svým vztahem k vám, závistí apod. Velmi věrohodně je pak vykreslen motiv nenávistných online projevů, kde se lidé rozohňují často bez souvislosti s reálnými událostmi.

Vzhledem k amnézii hlavní hrdinky se nabízí srovnání s Dívkou ve vlaku nebo Ostrovem lhářů. V tomto případě ovšem konečné odhalení zapomenutých událostí příliš nepřekvapí ani nešokuje (a já spřádala divoké teorie zahrnující i tajný homosexuální vztah mezi Jilliným otcem a jejím právníkem). Nakonec vlastně tolik nezáleží na tom, co se přesně stalo, ale jaký to na Jill zanechalo dopad a jak ji to změnilo.

Dále je potřeba smířit se s tím, že vnitřní svět náctileté hrdinky není zrovna složitý; skládá se jen z myšlenek na školu a vztahů s kamarádkami. Troufám si tvrdit, že její příběh bude záživnější pro čtenáře podobného věku.

Ačkoliv se román čte dobře, působí spíš jako hrubá kostra něčeho, co mohlo být popsáno a rozebráno mnohem detailněji. Např. hrdinčin vztah s rozvedenými rodiči je podán jen jako stručné klišé, z nového přátelství s nemocniční spolubydlící se vlastně nic nevyklube a ani osudový pobyt v Itálii nemá potřebnou šťávu. Jistou jednoduchost pak vyvažuje věrohodný popis pocitů pacienta s poškozenou pamětí a podlosti anonymních online útoků.

 

Knihu k recenzi věnovalo nakladatelství Omega.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele