Den Trifidů

Den Trifidů - obálka knihy
80%
3
33%
33%
33%
0%
0%

Den Trifidů

Autor: John Wyndham Překladatel: Jaroslav Kořán


vědecko-fantastické romány, anglické romány

Děj se odehrává v Anglii, která je stejně jako ostatní svět ozářena neznámou kometou, což způsobí u většiny lidstva ztrátu zraku. Za této situace se pro lidi stanou vážným nebezpečím tzv. trifidi, průmyslově vyráběné rostliny, které původně představovaly zdroj obživy přelidněného světa a které pod ozářením vyvinuly zcela neočekávané vlastnosti. Autor líčí dramatická dobrodružství hrstky vidoucích lidí, kteří mají možnost sledovat zápas bezbranného člověka s jeho vlastním dílem. Kb


Vydavatel:
BB art
Rok vydání:
1999
ISBN:
80-7257-147-8
Vazba:
vázaná
Vydání:
4. vyd. v českém jazyce
Počet stránek:
280
Jazyk:
cs
Jazyk originálu:
en
Název originálu:
Day of the Triffids
Tagy
slepota
10
slepci
10
rostliny
10
meteority
10
komety
10
0
0
před 1 rokem
Mezi slepými jednookým králem

Ačkoli se příběh odehrává z dnešního pohledu v minulosti, vlastně by bylo možno Den trifidů zařadit mezi postapo. Jedné noci celý svět pozoruje zelený meteoritický roj a druhý den jsou všichni slepí. Mezi vidoucími zůstávají pouze ti, kteří byli minulé noci indisponování – Bill Masen ležící v nemocnici po zásahu trifidím žahadlem a Josella vyspávající opici. A pak ještě pár dalších, kteří se postupně rozhodnou Londýn opustit, odjet na venkov a založit nové kolonie.Kniha je zajímavou sondou do lidské psychiky a uspořádání společnosti. Jeden z takových nápadů zahrnuje manželství s vícero ženami, protože i slepé dívky mohou rodit zdravé děti, které mohou vidět. Je pochopitelné, že část přeživších je proti. Zajímavé je také sledovat vývoj morálních dilemat. Kdo chce přežít, musí krást. Když se potřebuje dostat do obchodu, který ještě nebyl vykraden, je potřeba vzít pořádný kámen a rozbít výlohu. Auta s benzínem jsou také cenným artiklem.

Pokud zrovna nefandíte sci-fi, až tak moc to nevadí, trifidi jsou jediná trochu vědecká záležitost v knize, zbytek jsou prosté reálie Británie padesátých let.

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele