Japonská inspirace

Japonská inspirace - ilustrační obrázek knihovny
100%
1
100%
0%
0%
0%
0%

Japonská inspirace

majitel: Alena Tománková

Do knihovny lze nominovat a nominace schvaluje majitel
O pořadí knih se hlasuje


Knihy z Japonska a o Japonsku. Ne manga (tu hledejte v jiné knihovně).

Knihovna
Diskuze
Nominace
obálka knihy
Citlivý a mimořádně krásný příběh o pomíjivosti a o tom, jaké to je prožívat život po svém. Manželé po třicítce bydlí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia, on je redaktor, ona korektorka, pracují z domu a prožívají klidný život. Jednoho dne si chlapec od sousedů osvojí toulavé koťátko. Kočka dostane jméno Čibi, což znamená „maličká“, a brzy začne objevovat sousední zahrady. Tak se stane, že jednou zabloudí i na zahrádku manželského páru. Další den přijde znovu a nakonec se odváží vstoupit do domku. Manžele tento tajemný host fascinuje. Čibi je svobodný duch, chladná a zářivá jako paprsek světla. Bydlí u nich a nebydlí. Patří jim a nepatři. Manželé jí kupují dobroty, pozorují její dovádění v zahradě a rádi si o ní povídají. Život jako by pro ně byl najednou příslibem něčeho víc — dny jsou jasnější a barevnější. Příběh překypuje drobnými radostmi a okamžiky ohromující poetičnosti, a pak se něco stane…
Přidáno majitelem
obálka knihy
Japonsko už dávno nejsou jenom samurajové, ikebana či haiku. Kulturu země vycházejícího slunce ve světě stejně dobře – ba možná i lépe – charakterizují slova jako manga, anime či J-pop.
Nominoval: PaleDreamer (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Řadu let poté ho přiměje přítelkyně Sára, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame - charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem.....
Nominoval: Jane Dillinger (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Patnáctiletý Kafka Tamura žije s otcem v centru Tokia; rozhodne se najít matku a sestru, které před mnoha lety zmizely, a uteče z domova. Skrývá se v knihovně v malém městečku, kde pozná stejně "podivné" kolegy. Párkrát se mu zdá, že matku zahlédl, ale je to mýlka. Setká se i s chlapíkem připomínajícím Forresta Gumpa: neví, jak si koupit lístek na vlak, nezná jméno premiéra, zato rozmlouvá s kočkami… Murakamiho román je další, moderní verzí příběhu o Oidipovi. Hrdina se pokouší uniknout otcovskému (oidipovskému) proroctví: Jednou zabiješ svého otce a jednoho dne budeš spát s matkou. Autor se soustředí na osud dvou individualistů, kteří se nedokážou zařadit do společnosti. Jak bývá u autora obvyklé, dílo obsahuje narážky na kulturní ikony euroamerické kultury, nechybí prostředí bordelů, barů ani fantaskní prvky. Po veleúspěšném Norském dřevu Murakami osvědčil, co skvěle umí: "mix" příběhů a nevtíravé propletení japonské a západní mentality.
Nominoval: PaleDreamer (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Přidáno majitelem
obálka knihy
Přední anglický spisovatel předkládá čtenářům svou temnou vizi možného vývoje britské společnosti v posledních třiceti letech 20. století prostřednictvím příběhu tří přátel, bývalých spolužáků z jedné elitní školy na anglickém venkově. Próza je stylizována jako vyprávění jednatřicetileté Kathy H., uznávané opatrovnice, která již jedenáct let odpovědně vykonává svou náročnou a vyčerpávající práci. Neúprosně se blížící změna života vyvolává v osamělé vnímavé ženě, cestující autem za pacienty od jednoho rekonvalescenčního centra k druhému, nostalgické vzpomínky na šťastné a bezstarostné období dětství a dospívání v Hailshamu, na různé osobnosti vychovatelů a jejich rozdílné postoje ke studentům a především na svůj vztah k nejlepší přítelkyni Ruth a na lásku k Tommymu. Společně s ostatními obyvateli internátu, žijícími v přísné izolaci od okolního světa, se postupně dozvídají pravdu o svém těžkém údělu, který nakonec bez odporu přijímají. Působivá elegicky laděná próza získala v roce 2006 dvě literární ceny a na další tři byla nominována.
Nominoval: PaleDreamer (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Murakami běhá 25 let – každý den deset kilometrů, každý rok maraton. Titul knihy je variací na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce Raymonda Carvera. Kniha „memoárů“ rozhodně zaujme tři typy fanoušků: autorovy skalní příznivce, pro které je kultovní postavou, pak hledače receptu, jak se stát spisovatelem, a nakonec, jak jinak, běžce na dlouhou trať. V knize je jednak soubor esejů o běhu na dlouhé tratě, jednak spisovatelův „diář“ čtyřměsíční přípravy na maraton v New Yorku. Hovoří o fyzické i psychické bolesti, o stárnutí, o tématech, která se mu honí hlavou. Jsou tu úvahy o spisovatelství jako takovém: doba už nepřeje romantickým týpkům, co nasávají nebo berou drogy a píšou skvěle – doba přeje globálním spisovatelům-manažerům. Ostatně přísný režim a skvělá kondice bývají totožné u byznysmenů i u spisovatelů.
Nominoval: PaleDreamer (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Geniální podivín Jukawa je odborným asistentem na katedře fyziky a příležitostně pomáhá svému bývalému spolužákovi, kriminálnímu inspektorovi, s řešením obzvlášť zapeklitých kauz. V tomto případě se ale jeho vyjímečnému mozku postaví stejně silný protivník. Mimořádně nadaný matematik - a také Jukawův spolužák - je tajně zamilován do své sousedky. A když ta v zoufalé sebeobraně zabije svého bývalého manžela, vymyslí matematik detailně propracovaný plán, jak její čin zamaskovat. Jukawa se tak octne nejen před velkou intelektuální výzvou, ale i před těžkým morálním dilematem... Postava profesora Jukawy navazuje na tradici holmesovských "Velkých detektivů", řešících své případy čirým intelektem. Tento román navíc kromě originální detektivní zápletky nabízí i působivé zpracování morálně a psychologicky složité situace, která nastane mezi hlavními aktéry případu.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Když si nedospělý hrdina z náhlého popudu zajde do veřejné knihovny, aby si vypůjčil něco ke čtení, dovede ho zlověstný knihovní stařec temnými chodbami někam, kde rozhodně není nevinná tichá studovna. Žije tu podivný ovčí mužík a poloprůsvitná němá dívka a jak se ukazuje, je dobré mít doma ochočeného špačka... Sugestivní povídka je fantaskní snovou hříčkou se záblesky černého humoru, filozofické alegorie i čiré hrůzy, s mrazivým závěrem ve zcela reálném světě. Silnou atmosféru podtrhují temné a melancholické celostránkové ilustrace německé kreslířky Kat Menschikové.
Nominoval: PaleDreamer (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Pozoruhodný román anglického autora japonského původu, v němž hrdina zdánlivě banálního vyprávění a aktér upjatých zdvořilých dialogů vzpomíná na léta své služby anglickému lordovi, který se z idealismu nechal manipulovat Němci v meziválečném období, a tak vlastně ublížil svému národu. Majordomus, důstojný pedant vždy servilně přijímající názory svého pána, prochází katarzí a hledá odvahu k nalezení srdečnějšího vztahu ke svým bližním, zejména k novému pánovi - Američanovi. Stylisticky vybroušené dílo v sobě nese stopy japonského smyslu pro detail. Bylo odměněno Bookerovou cenou. Záv.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Dvě brilantní novely mistra moderní japonské prózy Džun’ičiróa Tanizakiho, navzájem spojené jak autorovou zálibou v historických mystifikacích, tak jeho hledáním ideálních ženských postav jako hybatelek nejen japonských dějin a kultury.
Přidáno majitelem
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele