Nejlepší Pratchettovky

Nejlepší Pratchettovky - ilustrační obrázek knihovny
93%
3
67%
33%
0%
0%
0%

Nejlepší Pratchettovky

majitel: Jane Dillinger

Do knihovny lze nominovat a nominace schvaluje majitel
O pořadí knih se hlasuje


Kterou knihu Terry Pratchetta máte nejraději? Hlasujte!

Knihovna
Diskuze
Nominace
obálka knihy
Celé poslání se jevilo velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Se Zeměplošskou dětskou ilustrovanou knihou zmíněnou v příběhu Buch! se to má asi takto. Sam Elánius přesně v šest hodin usedá, ať se děje co se děje, ke svému malému synkovi. A čte se kniha o tom, jak si někdo blíže neurčený stěžuje, že se mu ztratila kravička. Napodobování zvuků zvířátek totiž Samovi obzvláště jde. Ale proč číst jen o zvířátkách, která ve městě člověk málokdy uvidí, a pokud, tak spíše na pánvi nebo na talíři? A tak se tato kniha o čtení knihy postupně změní v knihu jinou.
Přidáno majitelem
obálka knihy
V dnešní době si spousta lidí zvykla na nezáživné, konzumní kočky, které sice vypadají zdravě, ale ani zdaleka se nevyrovnají starým dobrým Opravdovým kočkám. Kniha Nefalšovaná kočka vám pomůže rozeznat ty Opravdové kočky od těch ostatních.
Přidáno majitelem
obálka knihy
V dalším příběhu z Úžasné zeměplochy se setkáváme opět se Smrtěm a jeho vnučkou Zuzankou. V předvečer svátků, na které se těší všechny děti, se začnou dít divné věci - objevují se různá strašidla a strašidýlka - stačí na ně pomyslet. Dělá to starost i mágům. Nastala však daleko větší pohroma - ztratil se Otec prasátek (obdoba Santa Clause), který naděluje dětem. Smrť, vědom si nebezpečí pro celý svět, pokud děti ztratí víru v existenci Otce prasátek, se ujme nadělování dárků. Jeho vnučka Zuzana se snaží přijít na kloub tomu, proč si její dědeček počíná tak divně a v rozporu se svými povinnostmi.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Tonička musí kvůli svému poslání opustit mléčnou farmu svých rodičů a odletět se slečnou Rovnovodovážnou do její chaloupky v horách. V učení se jí líbí, začne ji však pronásledovat "zlojroj" a to je vážné. Na pomoc se jí vydá skupina pidimužíků, kteří si hrdě říkají Svobodnej národ Nac Mac Fíglů. Terry Pratchett opět nezklame a dokáže své čtenáře skvěle pobavit.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Oproti původnímu rukopisu paní Oggové, jedné z nejproslulejších čarodějek Zeměplochy, byly některé recepty upraveny, ingredience dostupné na Zeměploše nikoli na Zemi byly nahrazeny jinými nebo zcela vypuštěny. Recepty jsou značně originální. Při konzumaci zhotovených jídel by však ani obyčejný smrtelník neměl přijít k úhoně. Druhá část knihy je věnována společenskému chování. Je plná základních návodů, vtipných tipů, pomocných grifů, které by nám měly usnadnit nelehkou cestu životem. Dozvíme se mimo jiné i to, jaká je etiketa mezi čarodějnicemi, mágy, trpaslíky, trolly a dalšími bytostmi, s nimiž se můžeme setkat. A1 ZM
Přidáno majitelem
obálka knihy
V den, kdy skončil svět, byl Mau na cestě domů z Ostrova chlapců. Brzy se měl stát mužem. Pak přišla vlna - obrovská, táhnoucí za sebou černočernou noc. Přinesla škuner, Sladkou Judy, která na jejím hřebeni přeplula téměř celý ostrov a skončila v pralese. Ve chvíli, kdy loď ztroskotala, zbyla na palubě jen jediná živá duše (nebo dvě, pokud počítáte papoušky). Vesnice zmizela. Celý Národ zmizel. Zůstal jen Mau, který na sobě skoro nic nenosí, kalhotová dívka, která toho naopak nosí až příliš, a veliká spousta nedorozumění. Nevědí, co mají dělat, a co je horší, nevědí ani, jak si to říct. Společně musí z polámaných kousků sestavit nový Národ. Stvořit nové dějiny. Jenže... KDO STŘEŽÍ NÁROD? KDE JE NAŠE PIVO? ... staré dějiny nehodlají jen nečinně přihlížet, ne dokud mají Praotcové stále ještě hlas. A tak se Mau, ještě než se postaví tváří v tvář budoucnosti, musí vyrovnat s minulostí. Nakladatelská anotace.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Sotva šestnáctiletá Tonička už se etablovala jako čarodějka v kraji Křída, pomáhá, léčí a vůbec dělá a nutí ostatní dělat, co je potřeba. Po tradičním jarmarku odvede dívku Jantaru, kterou málem ubil opilý otec, ke svým věrným nohsledům Nac mac Fíglům a ti jí poskytnou, podle svých svérázných představ, tu nejlepší možnou péči. Po smrti starého barona Chumfurttama se vydává do Ankh-Morporku najít a přivést jeho syna Rolanda - a Fíglové jsou jí i tam spolehlivě v patách. A když se vrátí, čeká ji opravdu vážný problém. Celý kraj najednou začíná být vůči čarodějkám nepřátelský. Hlavním zdrojem těchto pocitů je náhle se objevivší přízrak bezokého Úskočného muže, svůj díl viny na nich nese i velmi nevlídná nastávající tchýně mladého barona. Kniha uzavírá "toničkovskou" tetralogii uvnitř série o Zeměploše a přivádí na scénu i polozapomenuté postavy z předchozích dílů - čarodějku Eskarinu z Čaroprávnosti nebo městského odpadlíka od Nac mac Fíglů, Pošuka Lulu.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Úžasná Zeměplocha č. 1. Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují pokud na ně opravdu věříte, a samožejmě dojdete až na okraj této podivné planety.
Nominoval: IvanV (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Lancreský král Verence s královnou Magrátou Česnekovou pořádají oslavu křtin své prvorozené dcery. Na večírek jsou pozvány i tři místní čarodějnice, dorazí však jen Stařenka s Anežkou Nulíčkovou. Bábino pozvání ukradly straky a Bábi se cítí uražena. Jako hlavní hosté na obřad přijíždí rodina upírů z Uberwaldu; jejich cílem je podrobit si obyvatele Lancre coby služebníky i potravu...
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Hlavními hrdiny jsou anděl jako zástupce Dobra, padlý anděl jako zástupce Zla a chlapec, jemuž je dáno do vínku, aby svět zničil. Ani v současném světě, viděném osobitým satirickým pohledem, zlo nepřevažuje, a v závěrečném střetnutí jsou čtyři příšerní jezdci z apokalypsy poraženi a život se může vrátit do starých kolejí. Myšlenkově zajímavé, kompozičně poměrně komplikované dílo je vhodné pro náročnější mládež a dospělé čtenáře.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Další díl humorného fantasy cyklu, tentokrát o démonologovi Erikovi Čtvrtečkovi, který touží po splnění tří přání.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Dobrodruh Vlahoš se jako ředitel zkonsolidované pošty začíná povážlivě nudit. A tu přichází další nabídka lorda Vetinariho - postavit na nohy krachující hlavní banku. Když odmítne, není kupodivu potrestán, zato se stane šťastným dědicem psíčka, který vlastní většinový podíl na řečené bance. Jako majitel majitele banky získá spoustu nových povinností, stojí proti němu nebezpečná rodina spolumajitelů i někteří konzervativní zaměstnanci banky a znepokojující zakázka byla uzavřena i v Cechu vrahů. Vlahoš se už nenudí - snaží se přežít, pochopit chod ankh-morporského finančnictví, alespoň jednou se sejít se svou přítelkyní, která kdesi daleko osvobozuje prastaré golemy, a kromě toho rozjet zajímavý experiment s papírovými penězi, na nichž není ani trochu zlata. Po poště, tisku a dalších civilizačních atributech získává Zeměplocha i moderní bankovnictví. Ankh-Morpork je zas o kus blíž našemu světu, až by čtenář pomalu zapomněl na želvu a slony, na jejichž zádech se vše odehrává.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Nejpilnější tvorové ve městě, trpaslíci, se rozhodli, že dokážou udělat "z olova zlato" a sestavili první tiskařský lis. Náhoda tomu chtěla a ze skromného pisálka Mikuláše ze Slova se stává první editor novin Ankh-Morporská Kometa. A jak bývá v Ankh-Morporku zvykem, pokrok se tam nikdy neobejde bez komplikací a nepříjemností, jako jsou zdemolované ulice, zuřící davy, v horším případě invaze strašlivých tvorů z jiných dimenzí. Kometa má velký úspěch a také je pořád o čem informovat. Nejmocnější muž ve městě, Patricij, je obviněn z pokusu o vraždu svého tajemníka a zatčen. Případ je zdánlivě jasný, ovšem Mikuláš brzy zjistí další podezřelé okolnosti a sám se vydává na cestu, na jejímž konci ho čeká nepříjemná PRAVDA.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Po nějakou dobu tedy na Zeměploše nikdo neumírá, vznikají zmatky. Smrť je mezitím zaměstnán na farmě slečny Zahořklé jako opravdu výkonný sekáč Vilém Klika. Nakonec se Smrť opět ujímá své funkce a zdá se, že lidé, kteří mezitím nemohli zemřít, objevili o životě cosi důležitého. Ben
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Mezi čaroději existuje jisté povědomí, že na křídovém podkladu nemůže vyrůst žádná skutečná čarodějnice, neboť křída není dostatečně tvrdá. Ale řeči se mluví... Jednou se na křídových pláních začnou dít podivné věci a devítiletá Tonička se schopnostmi nadprůměrně nadprůměrnými, ergo začínající malá čarodějka, nebere na tuto neověřenou tezi ohledy a začne jednat. Takže podivná obluda, která vykukuje z říčky, bezhlavý jezdec a dokonce královna elfů, která se snaží proniknout na Zeměplochu, nebudou mít pro své záměry volné pole. Zvláště pak, když Toničce ku pomoci nastoupí též bizarní malí lidičkové v kiltech zvoucí se Svobodnej národ, též Nac mac Fíglové, kteří hledají svou novou keldu - rozuměj královnu. To, že nejraději ze všeho pijí, bojují a ehm - kradou, nemůže než tento zábavný fantasy příběh ještě vylepšit. Kniha směřuje k mladšímu čtenáři - dětem a mládeži, ale samozřejmě pobaví i dospělé.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Umnému podvodníkovi, falzifikátorovi a prášilovi Vlahoši von Rosretovi jednoho dne prostě dojde štěstí. Je polapen, chycen, odsouzen k smrti oběšením a oběšen. Zde by mohl příběh von Rosreta končit, řeknete si, ale kdepak, jeho životní příběh teprve začíná, neboť pán Ankh-Morporku si nepřeje jeho smrt. Po fingované popravě je odveden před lorda Vetinariho a ten jej svým osobitým podáním faktů přesvědčí, aby se stal státním zaměstnancem. Konkrétně vrchním poštmistrem městské pošty, úřadu, který je pro svět mrtvý, úřadu, na který svět zapomněl. Vlahoš stojí před nelehkým úkolem zase rozběhnout poštovní služby, pozdvihnout degradovanou poštovní čest na piedestal obdivu obyvatel, vynalézt známku a…a porazit modernější konkurenci. Hlavní hrdina, tlačen nově narozenými charakterovými vlastnostmi, výzvu přijímá a pouští se tak do nelehkého boje o budoucnost pošty Ankh-Morporku.
Přidáno majitelem
obálka knihy
Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat ... hosté na královskou svatbu se už sjíždějí a od Ankh-Morporku se blíží dostavník, v němž jede pozvaná delegace mágů. Co bylo dál, se dozvíte v již čtrnáctém díle Úžasné Zeměplochy.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Rybáři sousedících území objeví novou, neznámou zemi; bohužel tak učiní současně a obě mocnosti si na ni činí nárok. Dohoda nepřichází v úvahu a tak se schyluje k válce. Problém je v tom, že arkh-morporští kromě umění diplomacie nevlastní nic, nemají armádu, lodě ani peníze.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Když Johnny Maxwell a jeho kamarádi našli paní Tachyonovou, místní žebračku, specializovanou na vybírání popelnic, věděli, že musí něco udělat. Byli ochotni pomoci jí jakkoliv, nebude-li to ovšem dýcháním z úst do úst. Jenže paní Tachyonová nemá jen vrzající vozík, který všude tahá s sebou, a několik igelitových tašek s pochybným obsahem. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Tentokrát Johnny zjistí, že on jediný je schopen vidět duchy mrtvých lidí pohřbených na místním hřbitově. Dozví se, že magistrát chce hřbitov zrušit, pozůstatky mrtvých přestěhovat a vzniklé pozemky zastavět. Když to oznámí svým novým známým, dojde mezi nimi k velkému zděšení. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Podle legend a vyprávění postupně z prachu Koberce vznikli různí tvorové, kteří se zde zabydleli, začali stavět města, razit mince, obchodovat, ale i válčit a bojovat o moc a území. Hlavními hrdiny příběhu jsou dva bratři z kmene Mizvoňů, Nerudel a Vzteklan, kouzelník kmene Pomočul a bojovník Zkáza. Celý kmen Mizvoňů se vydává na pouť napříč Kobercem, prchá před strašlivým Smetem. Zároveň musí bojovat s Pelichány, kteří se snaží ovládnout a podrobit co nejvíce území. Postupně se k nim přidávají Tupomentálové se svým králem Brokandem. Podaří se jim porazit Pelichány a uniknout děsivému Smetu? Jako dodatek je připojena krátká povídka, z níž příběh vznikl.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Ve městě kdosi vraždí neškodné starce a pokouší se otrávit Patricije. Městská hlídka musí vystopovat nebezpečného zločince, ale kromě toho má další problémy: s desátníkem Nóblhóchem, kterého posedla noblesa, s golemy - tvory z hlíny, kteří najednou začnou páchat sebevraždy nebo s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. 5. kniha v sérii Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky - Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král...
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Humorný fantasy příběh odehrávající se v městě Ankh-Morpoku, kde zasahuje Noční hlídka městské stráže proti nejrůznějším drakům.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Smrť přestal plnit své povinnosti a odebral se do ústraní. Jeho pomocníci přivolají malou Zuzanku na pomoc. Zuzanka se musí vyrovnat nejen se zvláštní živnosti, ale také se svým vztahem ke kytaristovi z rockové hudební skupiny. Hudba, kterou skupina provozuje, je z jiné doby. Obyvatelé Zeměplochy, včetně čarodějů, jsou hudbou uchváceni. Po složitých peripetiích je vše uvedeno do správných kolejí a Zuzanka se může vrátit do školy. V dalším příběhu z Úžasné Zeměplochy malá Zuzanka přejímá na čas živnost po svém dědovi Smrťovi.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Další příběh ze Zeměplochy nás zavádí do hor, kde žijí čarodějky. Tonička Bolavá studuje na čarodějku u svérázné slečny Velezrádné a přes svůj věk už dokázala, že z ní bude jednou velká čarodějka. Jednoho dne se však objevilo něco nového, s čím se ještě nesetkala ... láska. Aby přežila náhlé Zimodějovo "vzplanutí" budou jí muset pomoci nejen čarodějky, ale i Nac Mac Fíglové, bizarní malí lidičkové v kiltech.
Nominoval: Alena Tománková (Schváleno majitelem)
obálka knihy
Vynález vědce Willise Linsaye zvaný Vkročec nevypadá na první pohled extra geniálně. Obzvláště když jeho podstatnou částí je brambora. Ale stane se převratným objevem v historii lidstva. Věci z historie a současnosti se podivně propojují, přelévají, aby vyústily v šokující vysvětlení. Voják Percy se ze špíny a vraždění první světové války ocitá náhle v klidné lesní krajině. Mladinká Maria Valienté o století později rodí osamocena své první dítě Joshuu a také zde dochází k vjemům mimo známou realitu. Možnost Vkráčení do Dlouhé Země však s s sebou přináší i nebezpečí trollí migrace a problematických paralelních světů.
obálka knihy
Magický prazdroj: Fantastický příběh vypráví další dobrodružství mága Mrakoplaše. K zeměplošským hrdinům, které už známe, se připojí Conina - barbarská kadeřnice, Nijel - ničitel a první městský džin, který podniká v mosazných lampách. Soudné sestry: Příběh z fantastické Zeměplochy, v němž Bábi Zlopočasná a její dvě kolegyně čarodějnice z magického sdružení dosadí za pomoci kouzel a magie na trůn správného krále.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele